Mevlana Çizgi Sineması'nın Galası Konya'da Yapıldı

Mevlana Çizgi Sineması'nın Galası Konya'da Yapıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlatılan "Hz. Mevlana" çizgi sinemasının galası yapıldı. Hz. Mevlana'nın 732. Vuslat Yıldönümü etkinliklerinin yapıldığı Mevlana Kültür Merkezi'nde gerçekleşen filmin galasında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, dev bir projenin ilk adımını attıklarını belirterek, çizgi film dünyasına proje aşamasında olan 52 bölümlük Mevlana çizgi dizisinin kazandırılmasıyla önemli katkı sağlayacaklarını söyledi. Başkan Akyürek, gençliğin Hz. Mevlana'nın hoşgörüsü ile yetiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı tarafından yaptırılan 'Hz.Mevlana Çizgi Sineması'nın galası Mevlana Kültür Merkezi'nde muhteşem bir organizasyonla yapıldı. Galaya Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, kültür sanat camiasının önemli isimleri, Valilik ve Belediye yöneticileriyle çok sayıda davetli katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Ercan Uslu, katkıları ve destekleri dolayısıyla Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e teşekkür ederek, çok kısa sürede yapımını gerçekleştirdikleri Mevlana Çizgi Sineması'nın 400 bin YTL'ye mal olduğunu bildirdi. Uslu, çizgi sinemanın yapım aşamasında günlük 40 kişilik bir ekibin görev yaptığını ve ekibin özveriyle çalıştığını aktardı.

Filmin yönetmeni Orhan Bal ise, 60 dakikalık çizgi sinema içerisinde Mevlana'yı yeterince anlatmalarının imkansız olduğunu bildirdi. Bal açıklamasında, Mevlana'nın tanıtımında küçük bir adım attıklarını sözlerine ekledi.

Hazreti Mevlana'nın tanıtıma ihtiyacı olmadığını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, "Hz. Mevlana'nın yüzyıllar ötesinden verdiği mesajlar halen geçerlidir. Biz de bu ulu şahsiyetin çocuklarımıza daha iyi aktarılması için bir çizgi film hazırlattık. Yetişen gençlik Mevlana'nın hoşgörüsü ile yetiştirilmelidir" dedi. Başkan Akyürek, Konya Büyükşehir Belediyesi olarak 150 trilyon liralık yatırıma imza attıklarını belirterek, fiziki belediyeciliğin yanında kültürel ve sosyal belediyeciliğe de aynı oranda değer verdiklerini bildirdi. Akyürek, galası yapılan Mevlana Çizgi Sineması'nın dev bir projenin ilk ayağını olduğunu hatırlatarak, UNESCO tarafından Birleşmiş Milletler'e 2007 yılının Mevlana Yılı ilan edilmesi için teklif verildiğini, Kültür Bakanlığı ile birlikte 2007 yılına dev projelerle hazırlandıklarını açıkladı. Başkan Akyürek, Uluslararası Mevlana Barış Ödülü Projesi, Mevlana Çizgi Sineması ve Mevlana'nın hayatının ele alındığı film senaryosunun hazırlanması projelerinin de tüm dünyada büyük ilgi göreceğine inandığını ifade ederken, özellikle Mevlana Çizgi Sineması'nın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Mevlana Kültür Merkezi'ni (MKM) göreve geldikleri ilk yıl devraldıklarını ve yüzde 35'lerde olan inşaatı çok kısa bir sürede tamamlayarak hizmete sunduklarını bildiren Başkan Akyürek, MKM'nin yeryüzündeki en önemli kültür merkezleri arasında yer aldığını söyledi. Başkan Akyürek, Mevlana Çizgi Sineması'nın yeni hazırlanacak 52 bölümlük Mevlana Çizgi Filmi ile devam edeceğini söyledi.

400 bin YTL'ye mal olan 7 ayda tamamlanan 1 saatlik çizgi sinemada, Mevlana'nın doğumu, ailesi ile Konya'ya yerleşmesi ve Şems-i Tebrizi ile olan arkadaşlığı anlatılıyor. 11 gün boyunca 15 büyük şehirde de gösterilecek çizgi sinemanın bundan sonra yapılacak çalışmalara temel teşkil etmesi hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi şimdi de 52 bölümlük çeşitli dillerde sunulabilecek bir çizgi film formatında çizgi dizi hazırlığı yapıyor. Çizgi dizi projesi için Japonya'dan bir firma ile görüşmeler yapıldığı belirtildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;