Meulaboh'ta Sadece Konya Yardım Heyeti Var

Meulaboh'ta Sadece Konya Yardım Heyeti Var

Konya Büyükşehir Belediyesi yardım heyeti Meulaboh?ta felaketzedelerin yaralarını sarıyor. Tsunami sonrası tamamen yıkılan Meulaboh?a sadece Konya yardım heyetinin girişine izin verildi. Konya yardım heyeti Açe hükümetine bağlı askerlerle birlikte yaralı halka yardım ulaştırmaya çalışıyor. Bölgenin dağlık olması ve tsunami sonrasında tüm ulaşım yollarının tahrip olması nedeniyle kamplarda yaşayan Açelilere yardımlar zorlukla ulaştırılıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin bölgeye gönderdiği yardım heyeti Banda Açe'de Beytülrahman Cami'nin bahçesine kurduğu su arıtma ünitesini yerel yöneticilere devrederek yardımların ulaşmadığı bölgelere yöneldi. İlk hafta hizmetlerini Banda Açe ve Tapaktuan şehirlerinde veren Konya yardım heyeti aşevi hizmetini tsunamiden en çok etkilenen Meulaboh'a kaydırdı. 20 binin üzerinde konutun yıkıldığı, onbinlerce ailenin evsiz kaldığı Meulaboh şehrinde günlük olarak 1000 kişiye aşevi hizmeti veriliyor. Yardım heyetinden Ahmet Aslantaş, kaymaklık binasının yemekhanesinde pişirdikleri yemekleri paketler halinde askeri araçlarla dağlık bölgelere kurulan kamplara ulaştırmaya çalıştıklarını ifade etti. Aslantaş, Açe Hükümetinin izniyle yardım ulaştırdıkları Meulaboh'ta halkın sıcak ilgisiyle karşılaştıklarını, Açe halkının kendilerinden giyim, gıda, ilaç ve mutfak malzemeleri hususunda yardım talebinde bulunduğunu ifade etti. Kurban bayramında 65 yetime kurban keseceklerini ve muhtaçlara kurban eti dağıtacaklarını ifade eden Aslantaş, bölgede bulunan Müslümanların kendilerini görünce sevindiklerini ve duygusal anların yaşandığını bildirdi.

Endonezya'ya bağlı Sumatra adasında bulunan Açe hükümeti bölgeye yardım amaçlı gelen yabancı ülkelerin çoğunluğunun misyonerlik faaliyetleri yürütmesi ve bölgede özellikle çocukların kaçırılması üzerine yardım heyetlerine sınırlama getirdi. Açe şehirlerine sadece Türk yardım heyetlerinin girişine izin verilirken, tsunamiden en çok etkilenen Meulaboh şehrinde sadece Konya yardım heyeti bulunuyor. Yardım heyetimize Tapaktuan ve Meulaboh kaymakamlıkları ile Açe hükümetine bağlı askerler yardımcı oluyor. Bölgede bulunan yardım heyetinden Ahmet Aslantaş, Banda Açe'den sonra Meulaboh'da da su arıtma ünitesinin kurulması için çalışma başlattıklarını gerekli izinlerin alınması ve yeterli yardımın gelmesi halinde bölgeye içme suyu arıtma ünitesini kurabileceklerini açıkladı.

Öte yandan yardım heyetinde bulunan Konyalı doktorlarda bölgedeki ilk çalışmalarını tamamlayarak şehrimize dönüyorlar. Yardım heyetinin ilk kafilesinin bayramın ikinci günü Konya'ya gelmesi bekleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bölgeye yapacağı geziye Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başkanlığında bir heyetinde katılması ve Konya'nın bölgede gerçekleştirdiği yardım faaliyetlerini yerinde incelemesi bekleniyor. Başkan Tahir Akyürek, bölge halkının yardım heyeti aracılığıyla kendirlerinde bulundukları taleplere imkanları ölçüsünde cevap vereceklerini söyledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;