Mesnevi Yayımlandı

Mesnevi Yayımlandı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Kültürel Belediyecilik atağına geçti. Hz. Mevlana?yı Anma Etkinlikleri?nde şehri kültürel eserler yağmuruna tutan Büyükşehir Belediyesi, telif haklarını aldığı Veled Çelebi İzbudak?ın Mesnevi Şerhi?ni de yayımladı.

Eserin 731. Vuslat Yıldönümü Hz.Mevlana'yı Anma Etkinlikleri'nde oluşturdukları kültür serisi içinde yer alacağını belirten Kültür Hizmetleri Daire Başkanı Ercan Uslu, söz konusu eserlerin Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi'nde oluşturacakları stand aracılığıyla da çok cüzi fiyatla kamuoyuna sunulacağını bildirdi.

Hz.Mevlana'yı anma etkinliklerine planlı bir şekilde hazırlandıklarını ifade eden Uslu, Mevlana Kültür Merkezi'nin tamamlanarak hizmete sunulmasıyla bu alanda yapılacak etkinliklerin de yoğunluk kazandığını ifade etti.

Etkinliklere hazırladıkları kültür setinde önemli eserlerin yer aldığını ifade eden Uslu, 'Büyükşehir Belediyesi Kültürel Belediyecilik projesi kapsamında bugüne kadar yapılamamış bir çok kültürel hizmete imza atmayı hedeflemiştir. Şehrin ihtiyaç duyduğu kültürel etkinlikleri belirli bir program çerçevesinde gerçekleştiriyoruz. Dönem başında Kültür Bakanlığı'ndan telif haklarını aldığımız Veled Çelebi İzbudak'ın 'Mesnevi Şerhi'ni yayımladık. Bunun yanında Yard.Doç.Dr. Yakup Şafak'ın 'Hz.Mevlana Celaledin'i Rumi'nin Tüm Eserleri' isimli kitabı, 30 dakikalık 'Rumi' VCD'sini ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Hafız Ahmet Çalışır'ın bestelediği hicaz makamında Mevlevi Sema Ayini CD'sini yayımladık. Söz konusu eserler oluşturduğumuz kültürel yayınlar seti içerisinde yer alıyor'diye konuştu.

Büyük bir ilgiyle karşılaştıklarını söyleyen Uslu şunları söyledi :

'Özellikle Abdulbaki Gölpınarlı'nın gözden geçirdiği Veled Çelebi İzbudak Mesnevi Şerhi otoriteler tarafından en çok ilgi gören Nicholson nüshasını baz alarak hazırlanmıştır. Abdulbaki Gölpınarlı tarafından günümüz Türkçe'sine en yakın nüshadır. Çok sade bir anlatımı ve anlaşılır diliyle en çok ilgi gören eserin şimdilik Türkçe'sini yayımladık. Eserin İngilizce, Fransızca ve diğer dillerde yayımlanması için çalışmalarımız devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmetleri Daire Başkanlığı olarak gerçekleştireceğimiz etkinliklerin dünya çapında ses getireceğine inanıyorum' dedi.

Büyükşehir Belediyesi Kültür Hizmetleri Daire Başkanlığı;

Veled Çelebi İzbudak'ın 'Mesnevi Şerhi' 6 cilt halinde yeni bir ebatta 2 bin adet, Yard.Doç.Dr. Yakup Şafak'ın hazırladığı 'Mevlana Celaleddin-i Rumi Bütün Eserleri' seçmeler kitabı tek cilt halinde 3 bin adet,Yönetmenliğini Özkul Eren'in yaptığı yapımcılığını Uğur Baran'ın üstlendiği 'Mevlana Celalledin-i RUMÎ filmi' VCD halinde 5 bin adet ve Kültür Bakanlığı Sanatçısı Hafız Ahmet Çalışır'ın bestelediği 'Mevlevi Sema Ayini' ise CD halinde 4 bin adet olarak yayımladı. Yayımlanan eserler Büyükşehir Belediyesi'nin kültür seti içinde yer alıyor.

Ayrıca 731.Vuslat Yıldönümü Hz.Mevlana'yı anma etkinliklerinde dağıtılmak üzere Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi'ni ve Büyükşehir Belediye'sinin sosyal ve kültürel belediyecilik hedeflerini ve çalışmalarını içeren broşürler de basılarak dağıtımı yapılıyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;