Meslek Kurslarında MEB ve KBB İşbirliğine Gitti

Meslek Kurslarında MEB ve KBB İşbirliğine Gitti

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye?nin metropol şehirlerinden Konya ile kalifiyeli personel yetiştirilmesi için işbirliğine gittiklerini açıkladı. Bakan Çelik, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek?in ortaya koyduğu projenin kendisine heyecan verdiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi'nin imkanları birleştirilerek halen bir işte çalışan elemanların mesleki ve teknik eğitim seviyelerinin ve niteliklerinin artırılmasına katkıda bulunmak veya bir mesleği olmayanlara meslek kazandırmak üzere işbirliği protokolü hazırlandı.

Protokolün imzalanması ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'nda bir tören düzenlendi. Törene Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AK Parti Konya Milletvekilleri, Milli Eğitim Bakanlığı ve Konya Büyükşehir Belediyesi Yöneticileri katıldı.

Törenin açış konuşmasını yapan MEB Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürü Hüseyin Acır, Genel Müdürlüğün tüm imkanlarını Konya Büyükşehir Belediyesi'nce oluşturulacak kurslara açacaklarını belirterek, hedefin kalifiyeli eleman yetiştirmek ve mevcut iş sahiplerinin de gelişimine katkı sağlamak olduğunu ifade etti. Hüseyin Acır protokolün bugüne kadar sadece yerel yönetimler nezdinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi ile yapıldığını hatırlattı.

Başkan Tahir Akyürek, törende yaptığı konuşmasında şunları söyledi : 'Milli Eğitim Bakanlığımızla yaptığımız işbirliğiyle kanyakların verimli kullanılması, yerinde kullanılması devlet-millet işbirliği içinde nelerin yapılacağının bir göstergesini ortaya koymuştur. Konyamız sağlıklı sanayi yapısıyla Türkiye'mizin sanayileşme alanında model kentlerinden biridir. Sanayideki çeşitli ürünlerin üretiliyor olması şehrimizin dünya çapında tanınmasına neden olmuştur. Tüm Türkiye'de olduğu gibi Konya'mızda da kalifiye eleman hususunda ve günün şartlarını bilen teknik donanımlı eleman konusunda yetersizliklerimiz mevcuttur. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda Konya sanayisine hizmet vermek ve şehrimizdeki işsizlere iş bulmak amacıyla KOMEK ismi altında kurslar düzenledik. KOMEK kurslarımızda 20 ayrı branşta eğitim verilmektedir. Yaptığımız protokolle sanayicimizin ihtiyaç duyduğu ara eleman ve kalifiyeli elaman konusunda önemli bir çalışma başlatmış olacağız. Ayrıca niteliksiz çoğunluğu oluşturan vasıfsız işsizlere da iş imkanları oluşturulması adına yeni bir çalışma başlatmış olacağız'

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi : 'Daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile yaptığımız protokolü bugün Konya Büyükşehir belediyesi ile yapıyoruz. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'e projesi ve çalışmaları dolayısıyla teşekkür ediyorum. Türkiye'de mesleki ve tekniki eğitimin durumu iyi değil. Mesleki ve tekniki eğitim mutlaka ayağa kaldırılmalı ve ileriye götürülmelidir.Bunu sadece söylemek yetmiyor, eyleme dönüştürmek gerekiyor. Bugün burada Konya Büyükşehir Belediyesi ile imzalayacağımız bu protokol somut adımlarından birisidir. Konya tarihi sürecinde uzun yıllar başkentlik yapmış, Türkiye'nin de en büyük metropol şehirlerinden biridir. Her geçen gün varlığını his ettiren bir şehrimizdir. Mesleki eğitimin önemi biraz daha artmaktadır. Konya'daki imkanlarımızı Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Konya halkının kullanımına sunmuş oluyoruz. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Tahir Akyürek'e bu heyecanından ve işbirliği isteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu meseleden de başarıyla çıkacaklarına inanıyorum. Sayın Akyürek'in bu işten Akyüreği gibi alnında Ak çıkacağına inanıyorum. Avrupa Birliği Türkiye ile ilgili en büyük endişesi nüfusun fazlalığıdır. AB çok nüfustan değil, vasıfsız olan nüfustan korkuyor. Eğer insanımızı çok iyi eğitirsek, Türkiye'de iş bulamayanlar batıda iş bulur konuma gelecektir. AB'nin vasıflı iş gücüne ihtiyacı her geçen gün artmaktadır.'

Protokolün basın huzurunda imzalanmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Hüseyin çelik Konya Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Akyürek ve AK Parti Konya Milletvekillerini makamında ağırladı. Başkan Akyürek, Bakan Çelik'e Büyükşehir belediyesi yayınlarından hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;