Mehmet Aydın : Pekçok İnsan Yerleşmek İçin Konya'yı Tercih Edecek

Mehmet Aydın : Pekçok İnsan Yerleşmek İçin Konya'yı Tercih Edecek

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Konya Büyükşehir Belediyesi'ne gerçekleştirdiği ziyarette, Hızlı tren projesinin hayata geçmesi ile Konya'nın çok önemli bir avantaj elde edeceğine inandığını belirtirken 'Pek çok insan yerleşmek için Konya'yı tercih edecektir.'dedi.

Gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Konya'ya gelen Devlet Bakanı Mehmet Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Akyürek, Bakan Aydın'a yapılan kültürel yayınlar ve genel çalışmalar hakkında bilgi sundu. Büyükşehir Belediyesi'nin bir yıl gibi kısa bir süre içinde çok önemli kültürel aktivitelere imza attığını söyleyen Başkan Akyürek, Hz. Mevlâna'nın Mesnevîsi'nin Türkçe ve İngilizce olarak yayınlandığını, söz konusu eseri farklı bir çok dilde yayımlayarak insanlığa sunacaklarını bildirdi. Başkan Akyürek, Konya'nın hem fiziki, hem de kültürel ve sosyal belediyecilikte model olmayı kendine hedef seçtiğini ifade ederek, yapılacak çalışmalarla Konya'yı bir dünya kenti haline getireceklerini açıkladı. Akyürek, Konya'nın Büyükşehir Belediyeleri arasında suda, ekmekte ve ulaşımda en ucuz kent olduğunu da belirterek Konya'nın her yönüyle her geçen gün geliştiğini anlattı.

Bakan Aydın burada Başkan Akyürek ile yaptığı görüşmede, hükümetin Konya'ya yönelik yaptığı yatırımlara değinirken, hızlı tren projesinin Konya için çok önemli bir kazanç olacağını belirterek 'Büyük ve nüfusu yoğun olan şehirlere komşu illere hızlı tren gibi projelerle ulaşım desteği sağladığınız zaman o illerin gelişimini durdurmuş olursunuz. Ancak Konya altyapısı ve şehircilik hususunda bir çok eksiğini giderdiği için bu durum Konya'yı etkilemez. Aksine pek çok insan yerleşmek için Konya'yı tercih edecektir' dedi.

Başkan Akyürek, Bakan Aydın'a Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı'nca yayımlanan Mesnevi'nin Türkçe ve İngilizce baskısıyla çeşitli yayınlardan oluşan bir kitap seti ve Selçuklu motifleri işlemeli çini bir tabak hediye etti.

Konya programı çerçevesinde Vali Ahmet Kayhan'ı ziyaret eden Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Anayasa Mahkemesi Başkanı Mustafa Bumin'in başörtüsü konusunda yaptığı açıklamaları değerlendirdi. Bu tür açıklamaların toplumda ilgi ve belli ölçüde de tepki gördüğünü belirten Bakan Aydın, "Bir konu ortaya atıldı, zaten devam edip gelen bir konuydu. O konuda hiç kimsenin dağarcığında yeni bir şey yok. En yeni şeyler bile yıllardır söylenen şeyler. Bu türden konuların gündemi fazla işgal etmesine taraf değilim. Bir açıklama, yanlış da olsa doğru da olsa toplumda ilgi görüyor ve belli ölçüde de tepki görüyor. Bu demokrasinin güzelliğidir. Türkiye'de demokrasinin geldiği noktada herkes görüşünü, fikrini rahatlıkla söyleyebiliyor. Bu tartışmalar medeni bir ölçüde devam ettiği sürece, demokrasiyi bir bakıma ne kadar savunmamız gereken bir rejim olarak önümüze koyuyor" dedi.

Özgürlüklerin kısıtlanması yönündeki görüşlere katılmasının mümkün olmadığını ifade eden Bakan Mehmet Aydın, "Kendimi özgürlükler konusunda 30-40 senedir daha geniş bir alanda hissederim. Bu ülke içinde onun daha geniş olmasını temenni ederim. Siyasette olmamın sebebi budur. Demokrasiyi güçlendirip, özgürlükler alanını genişletmemiz lazım. Türban konusundaki tartışmalar, Avrupa Birliği sürecini etkilemez. Bu süreçte etkili olacak konular bellidir" diye konuştu.

Bakan Aydın, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın misyonerlik konusundaki çalışmalarına değinerek, "Bu konuyu çok ciddiye alıyoruz. Bizim varlığımızın nedeni inanç dünyasını insanlarımıza öğretmektir. 15-20 gün önce çıkardığımız yayınlarla misyonerlikle ilgili uzmanların görüşlerine yer verdik. Eğitim ve öğretimi ona göre düzenliyoruz. Türkiye kadim bir ülkedir. Paniğe kapılmanın bir anlamı yok" şeklinde konuştu.

Ziyaretin sonunda Konya Valisi Ahmet Kayhan, Bakan Aydın'a işlemeli bir porselen tabak hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;