Mayıs Ayı Kültürel Etkinlikleri

Mayıs Ayı Kültürel Etkinlikleri

Konya Büyükşehir Belediyesi kültürel atağa geçti. Mayıs ayında 11 farklı kültürel etkinliğin organizasyonuna imza atan Büyükşehir Belediyesi, Hz.Mevlana ve Ailesi'nin Konya'ya Geliş Yıldönümlerini de Şeb-i Arus gibi kapsamlı etkinliklerle kutluyor. Başkan Akyürek, hafta ile ilgili düzenlediği basın toplantısında amaçlarının Hz. Mevlana'nın görüşlerini dünyaya taşımak ve şehrin uluslar arası tanıtımına katkıda bulunmak olduğunu belirtti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bera Otel'de düzenlediği basın toplantısıyla Mayıs ayı içinde gerçekleştirilecek kültürel etkinlikler ve amaçları hakkında bilgi verdi. Konya'nın turizm potansiyelinin her geçen gün arttığını söyleyen Başkan Akyürek, yapılacak kültürel etkinliklerle bu oranın daha da yükseleceğine inandığını kaydetti.

Hz. Mevlana'nın sadece Şeb-i Arus törenlerinde anıldığını, 10 gün boyunca yapılan etkinliklerin Hz. Mevlana'yı anmaya ve anlamaya yetmediğini bildiren Akyürek, geçtiğimiz yıl başlattıkları Hz. Mevlana ve Ailesi'nin Konya'ya gelişleri yıldönümünü de ikinci bir hafta olarak kutlamaya başladıklarını açıkladı. Mevsim dolayısıyla Aralık ayında gerçekleştirilen etkinliklere katılamayanların bundan böyle Mayıs ayında yapılacak etkinliklere katılabileceklerini dile getiren Başkan Akyürek, medeniyetlere beşiklik eden Konya'dan dünyaya Hz. Mevlana'nın görüşlerini taşıyacaklarını söyledi.

Başkan Akyürek, Mayıs ayında Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirecekleri etkinliklerle ilgili şunları söyledi : 'Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz Hz. Mevlana ve Ailesi'nin Konya'ya geliş yıldönümü etkinliklerinin, bu yıl daha kapsamlı ve yoğun bir programla kutlanması için çalışmalarımızı başlattık. Bu yıl itibariyle Hz. Mevlana'yı andığımız ve Konya'ya gelişlerini kutladığımız bir hafta sürecek etkinlikleri de başlatmış oluyoruz. Her yıl geleneksel olarak düzenlenecek etkinlikler aynı zamanda Aralık ayında gerçekleştirilen Şeb-i Arus törenlerine de alternatif oluşturuyor. Aralık ayında mevsim itibariyle Konya'ya gelemeyenler, bundan böyle Mayıs ayında düzenlenecek etkinliklere katılabilecekler. Buradaki amacımız, Hz. Mevlana'nın görüşlerini insanlığa sunmak ve bu vesileyle de uluslar arası arenada şehrimizin tanıtımına katkıda bulunmaktır. Yapılacak etkinliklere tüm halkımızın katılımını bekliyoruz.'dedi.

Buluşma ve Ziyaret ( Karşılama Töreni )

3 Mayıs / Saat : 16.00 / Mevlana Kültür Merkezi

Konferans / Mevlana ve İnsan

3 Mayıs / Saat : 20.00 / Mevlana Kültür Merkezi

Konuşmacı : Devlet Bakanı Mehmet Aydın

Konser / Türk Sanat Müziği

3 Mayıs / Saat : 21.00 / Mevlana Kültür Merkezi

Tiyatro

3 Mayıs / Saat 11.00 ve 15.00/ Mevlana Kültür Merkezi (Sultan Veled Salonu)

4 Mayıs / Saat 11.00 / Mevlana Kültür Merkezi (Sultan Veled Salonu)

5 Mayıs / Saat 11.00 ve14.00 / Mevlana Kültür Merkezi (Sultan Veled Salonu)

Sema Gösterisi

4 Mayıs / Saat 20.00 / Mevlana Kültür Merkezi

Final Konseri / Mevlana Şiirleri Beste Yarışması 2005

5 Mayıs / Saat 20.00 / Mevlana Kültür Merkezi

Hıdırellez Şenlikleri / Konser / Etli Pilav İkramı

6 Mayıs / Saat : 13.30 / Kozağaç Parkı

Aşıklar Atışıyor / Atışma / Kahve Bahane Sohbet Şahane

7 Mayıs / / Mahalle Kahvehaneleri

Uçurtma Şenliği / Ödüllü

8 Mayıs / Saat:11.00 / Akyokuş Mevkii

Film Festivalı / Aşkın Uluslar arası Film Festivali ( Açılış )

12-21 Mayıs / Saat :20.00 / Afra Sinema Salonları / ( İlk Film BARAKA)

Mevlana ve Sinema / Panel

22 Mayıs / / Mevlana Kültür Merkezi ( Katılımcılar ve program ile ayrıntılı bilgi ayrıca kamuoyuna duyurulacaktır

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;