Lübnan İçin Hazırlanan Yardım Konvoyu Yola Çıktı

Lübnan İçin Hazırlanan Yardım Konvoyu Yola Çıktı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya'daki sivil toplum kuruluşları ve işadamlarının desteği ile Lübnan halkı için hazırlanan 6 tırlık yardım konvoyu yola çıktı. Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen uğurlama programında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ortadoğu'da yaşanan savaşın sona ermesini dileyerek, Konya'nın Filistin ve Lübnan halkının yanında olduğunu söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin koordinatörlüğünde, Konya'daki sivil toplum kuruluşları ve iş adamlarının desteğiyle, savaşta mağdur olan Lübnan halkı için hazırlanan yardım konvoyu düzenlenen törenle yola çıktı.

Mevlana Kültür Merkezi'nde dün akşam düzenlenen yardım konvoyunu uğurlama töreninde konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, sivil toplum kuruluşları ve hayırsever insanların katkıları ile hazırlanan yardım konvoyunun maddi yardımların yanında Lübnan halkına Konya halkının selamlarını da götüreceğini vurgulayarak, hangi dilden olursa olsun yeryüzünün hiçbir yerinde zulüm gören insan kalmamasını diledi.

KONYA, LÜBNAN HALKININ YANINDA

Ortadoğu'da yaşanan zulümlere dikkat çeken Başkan Akyürek, şöyle konuştu: 'Ortadoğu'da kan ve gözyaşı dinmiyor. İnsanların hem toprakları işgal ediliyor, hem de aileleri öldürülüyor. İnsanlık ise bu vahşeti sadece izliyor. Oysa, herkes, erdemli ve duyarlı insanların gücü yettiğince bir şeyler yapmasını bekliyor. Bu gözyaşı, bu kan ve bu zulüm sona erdirilmeli. Türk halkı dualarıyla her zaman buradaki insanların yanında oldu. Ancak Konya halkının daha ileri bir adım atması gerekiyordu. Bu adım bugün yola çıkan konvoyla atılıyor. Çünkü Konya, dünyadaki bütün mazlumlara destek olan en önemli şehirlerden biridir. Bu konuda duyarlılığı en yüksek insanların bulunduğu şehirdir. Konya, bunu Bosna'da, Endonezya'da, Pakistan'da gösterdi. Şimdi de Lübnan'a da yardım ederek bu duyarlılığını gösteriyor.'

ALTINBAŞAK SAVAŞ NEDENİYLE İPTAL EDİLDİ

Konya'nın barış, sevgi ve hoşgörü merkezi olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi'nde her yıl yapılan Altınbaşak Kültür Etkinlikleri'nin, Ortadoğu'daki savaş nedeniyle iptal edildiğini belirterek, 'Halkımızla birlikte aynı şeyleri düşündük. Filistin ve Lübnan'da bu dram varken, bizim burada herhangi bir eğlence düzenlememizin anlamı olmadığını düşünerek programları iptal ettik' dedi.

MÜSİAD Konya Şube Başkanı Selçuk Öztürk de, Türk halkının bugüne kadar dünyada yaşanan acılara duyarsız kalmadığını belirterek, Lübnan için hazırlanan yardım konvoyunun da bu duyarlılığın bir ifadesi olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Lübnan halkı için hazırlanan 5'i gıda ve giyecek, 1'i de tıbbi malzemelerden oluşan 6 tır, dualarla uğurlandı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;