Kyoto Şehir Meclisi Başkanı Kigotawa'nın Ziyareti

Kyoto Şehir Meclisi Başkanı Kigotawa'nın Ziyareti

Japonya'nın Kyoto Şehri Meclis Başkanı Akira Kigotawa ve beraberindeki heyet Konya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Gürbüz'ü ziyaret etti.

Çeşitli gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Konya'ya gelen Japonya'nın Kyoto Şehri Meclis Başkanı Akira Kigotawa ve beraberindeki heyet Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti.

Ziyarette konuşan Kyoto Şehir Meclisi Başkanı Akira Kigotawa, geçtiğimiz yıl Avustralya'nın Ballarat şehrinde yapılan Dünya Tarihi Kentler Birliği Toplantısı'nda Başkan Tahir Akyürek'in kendilerini Konya'ya davet ettiğini kaydederek, ilk kez geldikleri Konya'dan çok etkilendiklerini, Konya'da olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Gürbüz de, Konya ile Kyoto arasındaki dostluk ilişkilerinin, Dünya Tarihi Kentler Birliği toplantıları ve Kyoto'daki İklim Değişikliği Zirvesi ile arttığını belirterek, ilişkilerin daha da gelişmesini temenni etti. Konya'nın tarih, sevgi ve hoşgörü şehri olduğunu hatırlatan Gürbüz, tüm dünyanın hoşgörüye ihtiyacı olduğu günümüzde Mevlâna'nın öneminin arttığını ifade etti.

Ziyaretin sonunda Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Gürbüz, Kyoto Şehir Meclisi Başkanı Akira Kigotawa'ya sema figürü bulunan tablo ile Konya albümü hediye etti. Kigotawa da Gürbüz'e Japon geleneklerinde mutluluğu temsil eden maket ve Japon çayı hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;