Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Başladı

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Başladı

Peygamber Efendimiz'i doğumunun bin 435'inci yılında anma programları çerçevesinde bu yıl ilk kez toplu olarak organize edilen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri başladı.

Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi ve 15 kuruluşun ortak organizasyonu ile gerçekleştirilen Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri başladı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda gerçekleştirilen haftanın açılış programı, Hafız Yavuz Selim Ceylan'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Programın açış konuşmasını yapan İl Müftü Vekili Mustafa Çoban, Peygamber Efendimiz'in sözleri ve yaşantısı ile tüm insanlığa örnek olduğunu belirterek, daha önceki yıllarda Konya'da ayrı ayrı gerçekleştirilen anma programlarının bu yıldan itibaren birleştirilerek tek program haline getirildiğini söyledi. Etkinlikler çerçevesinde 11 günde 20 ayrı program düzenleneceğini kaydeden Çoban, emeği geçen kuruluşlara teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kutlu Doğum Haftası nedeniyle ortaya konan birlik görüntüsünün örnek olduğunu söyledi. Peygamber Efendimiz'in hayatının anlatılmakla bitmeyeceğini kaydeden Başkan Akyürek, bin 435 yıl önce Peygamber Efendimiz doğduğunda zulüm sarayının burçlarının yıkıldığını, ateşperestlerin ateşinin söndüğünü ve birçok güzellik yaşandığını hatırlatarak, hayatın her anının güzelliklerle dolmasını diledi.

Konya Valisi Atilla Osman Çelebioğlu da, Hazreti Peygamber'in Allah tarafından insanlığa verilen en güzel armağan olduğunu vurgulayarak, dünyanın her zaman olduğu gibi bugün de O'nun mesajları ile huzur ve sevgiye taşındığını söyledi.

Açış konuşmalarının ardından, panel başkanlığını Prof. Dr. Ahmet Önkal'ın yaptığı, İl Müftü Vekili Mustafa Çoban, Prof. Dr. Yusuf Işıcak ve Prof. Dr. Ahmet Yaman'ın konuşmacı olarak katıldıkları 'İnsanlığın Peygamberimizin Rehberliğine Olan İhtiyacı' konulu panele geçildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;