Küresel Kentleşme Konya Örneği

Küresel Kentleşme Konya Örneği

Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü Şehir Kitapları yayımlamaya başladı. Şehir Kitapları kapsamında yayımlanan ilk eser Prof.Dr. Yasin Aktay'ın 'Küreselleşme ve Konya' konferansı ile farklı yayın kuruluşlarında yayımlanan söyleşilerini içeren 'Küresel Kentleşme Konya Örneği' isimli eseri oldu.

'Küresel Kentleşme Konya Örneği' isimli kitabın takdim yazısını kaleme alan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, yazısında küreselleşme ile meydana gelen hızlı değişimin kaçınılmaz olduğunu belirterek toplumların bu gelişmeler karşısında kayıtsız kalamayacağını ifade etti. Her alanda kendisini yenileyebilen toplumların bugün dünyanın gündemini ve yaşam standartlarını belirlediğini açıklayan Akyürek, 'Küreselleşme olgusuna Konya özelinde baktığımızda şehrimizin küresel kentleşme alanında görebileceği zararlardan ziyade; elde edebileceği kazanımlardan bahsetmek gerekmektedir. Zira Konya'nın bu alanda bir yer edinebilmesi için ciddi rezervleri bulunmaktadır. Selçuklu devleti gibi muhteşem bir medeniyetin izlerini her sokağında hala barındıran bir şehir olarak Konya; bu medeniyetin ulaşmış olduğu toplumsal, ekonomik ve kentsel birikimi taşıya gelmiştir.'dedi. Başkan Akyürek, hızla küreselleşen dünyada doğru olanın, değerlerin küreselleşmesi olduğunu bildirdi.

Konya'nın küreselleşmenin temel ayağı olan şehircilik hususunda Türkiye'ye iyi bir model teşkil ettiğini ifade eden Başkan Akyürek, takdim yazısının son bölümünde Prof. Dr. Yasin Aktay'ın bu alandaki çalışmalarının kendilerine ışık tuttuğunu dile getirdi.

108 sayfadan oluşan Küresel Kentleşme Konya Örneği Kitabı'nda Prof.Dr Yasin Aktay'ın 'Küreselleşme ve Konya' konferansının yanı sıra yine Aktay ile yapılan ve Merhaba Gazetesi'nde Çetin Oranlı imzasıyla yayımlanan 'Küreselleşme İle Sınanıyoruz', Elçi Dergisi'nde Mahmut Sami Aldur imzasıyla yayımlanan 'Mezopotamya'dan Bakınca Küreselleşme ve Avrupa-Merkezcilik' başlıklı mülakatlar yer alıyor.

İlk baskısı bin adet olarak yapılan esere yoğun ilgi olması sebebiyle ikinci baskısının da yapılacağı, eserin ücretsiz olarak Konya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürlüğü'nden temin edilebileceği bildirildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;