Küresel Isınmaya Karşı Su Tasarrufu

Küresel Isınmaya Karşı Su Tasarrufu

Konya Büyükşehir Belediyesi Türkiye'de küresel ısınmadan en fazla etkilenecek yerlerin başında gelen Konya'da su tasarrufuna büyük önem veriyor. KOSKİ Genel Müdürlüğü, yaptırmış olduğu el broşürleri ile abonelerine nasıl tasarruf yapılabileceği konusunda bilgilendirme yaparken, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek Konya'da 4 yıl öncesine göre tasarruf bilincinin önemli oranda arttığını söyledi.

Küresel ısınmadan Türkiye’de en çok etkilenecek yerlerin başında gelen Konya’da, su tasarrufu konusunda örnek çalışmalar sergileniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, küresel ısınma, Konya''da yaşanan kuraklık ve medyadaki kuraklığa ilişkin diğer haberler ile KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün hazırlamış olduğu tasarrufa yöneltici çalışmaların olumlu sonuçlar vermeye başladığını bildirdi. Başkan Akyürek, yaklaşık 4 yıldır sürdürülen bilinçlendirme projesi çalışmaları sonucu kentte dört yıl öncesine göre tasarruf bilincinde önemli oranda artış gözlendiğini bildirdi.

Duyarlılık Üst Düzeyde

Konya''nın şehir şebeke suyunun %75''inin yeraltından karşılandığını ifade eden Başkan Akyürek şöyle konuştu: “Büyükşehir Belediyemize bağlı KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün yerel gazete ve televizyonlara su tasarrufuyla ilgi verdiği ilanlar, halkımıza ücretsiz musluk contası dağıtımı ve okullarda su timleri kurulması gibi faaliyetlerin su tasarrufu konusunda önemli katkı sağladığını biliyoruz. Bilindiği gibi Konya''da Türkiye''de hiçbir ilde olmayan tatlı su çeşmeleri ile halkımıza memba suyu veriyoruz. Kentin nüfusunun artmasına, tatlı su çeşmelerine verilen memba suyu kaynakları azalmasına rağmen su kullanımı artmadı. Bu da bize Konyalı insanımızın tasarruf bilinciyle hareket ettiğini gösteriyor. Örneğin bir kişi, tatlı su çeşmesinde aracını yıkamak istediği zaman çevredeki vatandaşlar durumu hemen KOSKİ Genel Müdürlüğü’ne ihbar ediyor. Halen tüm tatlı su çeşmelerimize aynı şekilde su vermeye devam ediyoruz. Geçen yıl Konya’da abone sayımız 25 bin artmasına rağmen, su tüketimiz yüzde 10 oranında azalmış, bu yılın ilk altı ayında 19 bin abonemiz artmasına rağmen geçen yılın ilk altı ayından 300 bin ton daha az su tüketimi olmuştur. Konya kuraklığın söz konusu olduğu bu yılı; içme ve kullanma suyu açısından sorunsuz atlatacak.”

Okullarda % 50 Tasarruf Sağlandı

Valilik ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen çalışmalarda okulların ziyaret edildiğini hatırlatan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, su timleri çalışmasının Konya’daki tüm ilköğretim okullarının müfredatlarında yer aldığını vurguladı. Su timi adı altında oluşturulan öğrenci gruplarının hem okullarında, hem de dışarıda su tasarrufuna dikkat çeken programlar yaptıklarını kaydeden Başkan Akyürek, bu çalışmanın Konya’daki tüm ilköğretim okulları ve liselerde yaygınlaştırılacağını ifade etti. Akyürek, “KOSKİ Genel Müdürlüğümüz, okullara yönelik yapmış olduğu çalışmalarla tasarruf yapılmasına önemli ölçüde katkı sağlamıştır. Hazırlatmış oldukları eğitici - öğretici filmler, broşürler, afişler ve çıkartmalar ile bir ilke daha imza atılmıştır. Konya’daki tüm ilköğretim okullarında oluşturulan su timleri, okullarında afiş ve pano hazırlayıp teneffüslerde açık bırakılan ve arızalı olan muslukları denetledi, öğrenci arkadaşlarına suyu israf etmeden el yıkamayı ve diş fırçalamayı anlattı ve suyu israf eden öğrenciler arkadaşlarını da uyardı.” Şeklinde konuştu.

Tasarrufa Yöneltici Çalışmalarımız Devam Edecek

Son 20 yıldır yeterli yağışı alamadığı için yeraltı suları beslenemeyen Konya için su tasarrufu konusunu özellikle ön planda tuttuklarının altını çizen Başkan Akyürek, Konya Ovası’nda su tasarrufuna dikkat çekmek amacıyla denenmemiş çeşitli yöntemler uygulamak için bir dizi çalışma yaptıklarını da bildirdi.

Başkandan Su Abonelerine Mektup

Öte yandan KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından su tasarrufu konusunda abonelere “Lütfen Bir Gören Olun” başlığıyla 4 sayfalık bir broşür dağıtılıyor. 150 bin aboneye ulaşması hedeflenen ve şu ana kadar %90’ı dağıtılan broşürde Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in de bir mektubu bulunuyor. Mektubunda abonelere alınacak tedbirlerle Konya’ya bir Altınapa Barajı daha kazanılabileceğini belirten Başkan Akyürek, mektubunu şu çağrıyla tamamlıyor: “Su emanettir… Dün bizim içindi; bugün de çocuklarımız için olmalı… Suyumuz boşa akmasın…”

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;