Küresel Isınma Konulu Konferansa Yoğun İlgi

Küresel Isınma Konulu Konferansa Yoğun İlgi

Başkan Akyürek: 'Çevreye Saygısı Olmayanın İnsana da Saygısı Olamaz'' Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı, Çevre Günü dolayısıyla 'Küresel Isınmanın Sebep ve Sonuçları' konulu bir konferans düzenledi. yoğun ilgi gören konferansta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, çevre ' insan ilişkisinin doğrudan yaşanan bir ilişki olduğunu söyleyerek, çevreye saygısı olmayanın insana da saygısı olamayacağını belirtti. Yaşanılır bir dünya için olaylara insan odaklı bakılması gerektiğini ifade eden Başkan Akyürek, sorunların çözümünün de bu noktadan başlaması gerektiğine dikkat çekti.

Çevre Haftası etkinlikleri çerçevesinde Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Küresel Isınmanın Sebep ve Sonuçları' konulu konferans, Alaaddin Keykubat Konferans Salonu'nda yapıldı. Programa Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İl Çevre ve Orman Müdürü Nuri Kunt, KOSKİ Genel Müdürü Yafes Yüzügüldü, Sanatçı Murat Göğebakan, öğrenciler ve çok sayıda misafir katıldı.

Konferansta ilk konuşmayı yapan Konya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Ali Özer, çağımızın en önemli global çevre sorununun küresel ısınma olduğunu belirtti. İnsan tarafından atmosfere verilen gazların sera etkisi yaratması sonucu dünya yüzeyinde sıcaklığın arttığını kaydeden Özer, böylece küresel ısınmanın gerçekleştiğini söyledi. Özer, toplum içerisinde çevre bilincinin yaygınlaştırılarak bilinçli bir çevrenin oluşturulabileceğini de ifade etti.

Daha sonra kürsüye gelen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, çevre sorunlarının gündeme getirilmesinin önemine değindiği konuşmasında, çevre ve insan ilişkisinin doğrudan ilişkili olduğunu söyledi. Çevreye saygılı olmayanın insana saygısı olamayacağını belirten Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi'nin Türkiye'nin en çevreci ve çevre sorunu en az ili olması için yoğun çaba gösterdiklerini belirtti. 'Görevi aldığımızda hedefimiz kişi başına düşen 18 m2 olan yeşil alan miktarını en az iki katına çıkarılması' olmuştur diyen Tahir Akyürek, bu hedefler doğrultusunda Kayacık, Dutlukırı ve Selçuklu Parkı'nda yapılan çalışmaları hatırlattı. ABD'nin KYOTO Antlaşması'nı imzalamamasına dikkat çeken Büyükşehir Belediye Başkanı, konuşmasını Kızılderililer'in 'En son nehir zehirlendikten sonra mı, en son ağaç kesildikten sonra mı, en son balık yakalandıktan sonra mı anlayacaksınız paranın yenilemeyeceğini.' Atasözü ile noktaladı.

Sinevizyon gösteriminin ardından konferansına başlayan Çevre Kirliliği Önleme ve Kontrol (ÇKÖK) Eski Genel Müdürü Araştırmacı ' Yazar Taşkın Tuna, dünyanın çok büyük bir tehlike altında bulunduğunu; önümüzdeki 10 yıl içerisinde gerekli tedbirlerin alınmadığı takdirde müdahale için çok geç kalınabileceğini belirtti.

Konferansın ardından geçtiğimiz aylarda Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan KAYK projesine katılan resmi ve sivil kuruluşlara plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi. Konya'da bir program için bulunan Pop Müziği Sanatçısı Murat Göğebakan da katılımcılara plaket takdim etti. Konya'da bulunmaktan dolayı son derece mutlu olduğunu söyleyen Göğebakan, Hz. Mevlana'nın diyarında olmaktan son derece onur duyduğunu belirterek, 'O'nun kapısında toz olmaktan onur duyarım.'dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;