Kurban Bayramı Kutlama Mesajı

Kurban Bayramı Kutlama Mesajı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında yardım muhtaçların unutulmaması gerektiğini belirterek bayramın hayırlara vesile olmasını diledi.

Başkan Tahir Akyürek'in Kurban Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajı şöyle :

'Toplum hayatımızın en önemli günlerinden birini daha sağlıklı ve huzurlu karşılamanın verdiği mutlulukla Kurban bayramınızı kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum.

İnsan olmanın beraberinde getirdiği değerlerin ve erdemlerin en saf haliyle yaşandığı dini bayramlar, sosyal hayatımızın vazgeçilmez unsurlarıdır.

Bayramlarımız, insanlar ve toplumlar arası sevgi ve hoşgörü kapılarının aralandığı; endişelerin ve sıkıntıların bir an için unutulduğu; insan ilişkilerinin kuvvetlendiği ve umutların yeşerdiği özel günlerdir.

Bu bayramlarla birlikte dargınlıklar, küskünlükler telafi edildiği gibi, sevgiler ve dostluklar da pekiştirilir.

Anlamında yakınlaşmayı ve yardımlaşmayı barındıran Kurban Bayramı da dünyevi telaşlardan dolayı uzaklaştığımız ama her an yan yana omuz omuza olmamız gereken kardeşlerimizi hatırlamamız için en güzel vesilelerden biridir.

Bu yıl Kurban Bayramı'na Güney Asya'da ve Irak'ta yaralarını sarmaya çalışan mazlum insanların acılarını paylaşarak giriyoruz.

Ülkemizin böylesi elim acılardan uzak olmasını dilerken orada yardım bekleyen insanları da unutmamamız gerekir.

Bin yılı aşkın kardeşlikle ve tarihsel bağlarla sıkı sıkıya bağlı olduğumuz Endonezya halkının acılarını paylaştığımızı millet olarak göstermek durumundayız.

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak Endonezya'daki insanların gıda ve sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.

Şu anda Sumatra adasında Banda-Açe,Tapaktuan ve Meulaboh şehirlerinde felaketzedelere yardım etmeye çalışıyor ve bundan insanlık adına mutluluk duyuyoruz.

Göreve geldiğimiz günden bu yana Konya için hayati meselelere imza attık.

Öyle ki Konya gibi tarihin en görkemli zamanlarının nadide şehirlerinden birini bugün bulunduğu yerden ileriye taşımak için yapılacak her faaliyetin içinde bulunuyor ve sırasıyla bunları gerçekleştiriyoruz.

Konya'nın gerek fiziki şartlarındaki iyileştirme çabalarımız; gerek Konya kültür ve turizmine yönelik faaliyetlerimiz, her zaman vurguladığımız gibi Dünya Kenti Konya'ya ulaşma yolunda attığımız önemli adımlardan bazılarıdır.

Bu nedenle bayram günlerinin Konya için iyilikler ve güzellikler düşünen herkes için yeni açılımlar getirmesini ve hayırla sonuçlanacak işlere vesile olmasını umuyorum.

Ayrıca bu yıl bayramlaşma merasimini ilk defa tüm resmi ve gönüllü kuruluşlarla birlikte kutlama imkanına Mevlâna Kültür Merkezi'nde kavuşacağız ve burada tüm halkımızla bayramlaşacağız.

Bu vesile ile tüm halkımızı Mevlâna Kültür Merkezi'ne davet ediyor, hepinizi beklediğimi belirtiyorum.

Bu kış günlerinde kutlayacağımız Kurban Bayramı'nı birlik ve beraberlik içinde huzurla geçirmenizi Cenâb-ı Hâk'tan temenni ediyorum.

Sizlerin bayramı daha rahat karşılayabilmeniz için Konya Büyükşehir Belediyesi olarak kurban kesim şartlarından çevre temizliğine kadar her konuda hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız.

Siz hemşerilerimizin de gereken ilgiyi göstererek şehrimizin temizliği hususunda titiz davranacağınıza inanıyorum.

Bayramın şehrimizde daha rahat ve huzurlu yaşana bilmesi için çeşitli uygulamaları da hayata geçirdik. Büyükşehir Belediyesi ve bağlı birimlerce alınan mutat tedbirlerin yanı sıra Bayram süresince toplu ulaşım araçlarının ücretsiz olmasını kararlaştırdık. Daha önce Bayramın ilk günü uygulanan ücretsiz otobüs ve tramvay uygulaması ilk defa bu yıl bayramın ilk üç günü uygulanacak. Yine yeni bir uygulamayı daha hayata geçirerek hemşerilerimizi arife günü kabir ziyaretlerini daha kolay gerçekleştirmeleri için ücretsiz otobüs tahsis ettik. Uygulamalarımızın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşerilerimizin ve İslam dünyasının Kurban Bayramı'nı tebrik ediyor; bayramın tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum.

Basın Kuruluşları için;