Kulenin İsmi Belli Oldu:SELÇUKLU KULESİ

Kulenin İsmi Belli Oldu:SELÇUKLU KULESİ

Konya Büyükşehir Belediye?si Eski Otogar Projesi kapmasında yapımını başlattığı 40 katlı kuleye isi yarışması neticelendi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa?nın katılımıyla ?Selçuklu Kulesi? ismini teklif eden 35 kişi arasında çekiliş yapıldı. Çekiliş sonuçunda Selman Küçüktemel 1 milyarlık ödülü almaya hak kazandı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Konya'nın en büyük ve en yüksek kulesini de içinde bulunduracak proje için Konya'nın tarihi, kültürel geçmişi, bugünkü ve gelecek vizyonunu yansıtacak ve şehrimizin tanıtımına katkıda bulunacak bir isim yarışması düzenlemişti. Şubat 2003 tarihinde sona eren yarışmaya Internet üzerinden 935, form ve posta aracılığıyla 300 kişi katılmıştı. Toplam 1235 kişinin katıldığı yarışmaya yaklaşık 4000 isim teklifi gelirken, tüm müracaatların kurul üyelerince yapılan toplantılar neticesinde karara bağlandı. Kurul üyelerince yapılan toplantılar sonuçunda 4000 isim arasında 10 isim tespit edildi. Daha sonra bu isimler yeniden ele alınarak 5 isme indirildi. Tespit edilen 5 isim yapılan bir anket aracılığıyla kamuoyuna soruldu. Bütün toplantı ve anketler sonucunda 'SELÇUKLU KULESİ ' isminin 40 katlı kuleye verilmesi kararlaştırıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, düzenlediği bir basın toplantısıyla isim yarışması sonucunu kamuoyuna açıkladı. Başkan Özkafa, şehrin gelişimini etkileyecek 40 katlı kule çalışmalarının sürdüğünü belirterek' Büyükşehir Belediyesi olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kentimize şu ana kadar yaptığımız çalışmalarla şehrin gelişimine büyük bir ivme kazandırdık. Eski otogar alanına yapımına başladığımız 40 katlı kulenin tamamlanmasıyla kentimizin gelişimini daha etkili bir şekilde sürdüreceği inancındayım. 50 trilyon lira mal olması hedeflenen ve yapımına geçtiğimiz yıl başladığımız 40 katlı kulenin ismin halkımız tarafından verilmesini istedik. Bu kapsamda bir yarışma düzenledik. İnternet ve posta yoluyla da katılımın mümkün olduğu yarışmaya 1235 kişi, yaklaşık 4 bin isimle katıldı. 4 bin isim arasında ilk elemler seçici kurul tarafından gerçekleştirildi. Aralarında öğretim görevlileri, tarihçiler, basın mensupları ve yerel yöneticilerin olduğu kurulumuz son toplantısında tespit edilen tüm isimler arasında en iyi 5 ismi seçti. Seçilen 5 isim anket aracılığıyla kamuoyuna soruldu. Halkımızın yüzde 47'si kuleye 'Selçuklu Kulesi' isminin verilmesini uygun gördü. Selçuklu'ya başkentlik yapmış Konyamız'a yakışan bu ismin hem tarihimizi yansıtmaktadır. Hayırlı olsun.'dedi.

Basın toplantısının ardından 'Selçuklu Kulesi' ismini teklif eden 35 kişi arasında yapılan çekilişle SELMAN KÜÇÜKTEMEL 1 milyar liralık ödülü almaya hak kazandı. Selman Küçüktemel'e ödülünü önümüzdeki günlerde verileceği bildirildi.

YAPILAN ANKET SONUCU

Selçuklu Kulesi ( %47), Gök Merkez (%19.7), Gülistan (%13.5), Sema Kule (%9.7), Altınbaşak (%9.3), Fikir beyan etmeyenler (%0.8)

KURUL ÜYELERİ

Sahil Sedat Ersöz, prof.Dr. Haşim Karpuz, Prof.Dr.Yusuf Küçükdağ, Doç.Dr Abdullah Topçuoğlu, Yrd.Doç.Dr. Yakup Şafak, Yrd.Doç.Dr.Caner Arabacı, Doç.Dr.Yasin Aktay, Prof.Dr. Saim Sakaoğlu, Prof.Dr. Ali Berat Alptekin, Doç.Dr. Fevzi Günüç, Yrd.Doç.Dr.Mustafa Çıpan, Yrd.Doç.Dr.Nuri Şimşekler, M.Ali Uz, Seyit Küçükbezirci, Haşmet Okur, Yafes Yüzügüldü, Av.Ahmet Sorgun, Celal Doğan, Osman H.Zabunoğlu, Sadrettin Kütükçü, Ahmet Efe, Hasan Boydak, M.Sami Küçüktığlı, Yasin CandanSeyit Bezirci, Yalçın Dikilitaş, Kültür Daire Personeli, Basın Bürosu Personeli

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;