KOSKİ'den Suda %17'lik İndirim

KOSKİ'den Suda %17'lik İndirim

Konya Büyükşehir Belediyesine bağlı KOSKİ Genel Müdürlüğü su fiyatlarında indirime gitme kararı aldı. Temmuz ayından itibaren geçerli olacak yeni tarife yüzde 17 indirim öngörüyor. Başkan Mustafa Özkafa, konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında ?bugüne kadar yüzde 50 olarak alınan Atık Su bedeli yüzde 25?e düşürüldüğünü, bununda mevcut su tüketimi üzerinden hesaplandığı zaman %17?lik bir indirime tekabül ettiğini ifade etti.

KOSKİ Genel Müdürlüğü, içme suyunda indirime gitme, sulama suyunu da ücretsiz dağıtma kararı aldı. Kararı KOSKİ Genel Müdürü Yafes Yüzügüldü ve KOSKİ Abone İşleri Daire Başkanı Halil Gündoğdu'nun da katıldığı basın toplantısıyla açıklayan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Özkafa, halkı düşünen, halkın yararına hizmet üreten yönetim anlayışlarını sürdüreceklerini ifade etti. Özkafa,'Konya, Büyükşehir Belediyeleri içinde suyun en ucuz olduğu şehir Konya'dır. Yeni uygulamamızla bu rakamı daha da aşağıya çekmiş bulunuyoruz. Mevcut faturalarımız su bedelinin yanı sıra atıksu bedelini de içeriyor. Bugüne kadar atıksu bedelleri tüketilen su üzerinde artı %50 olarak hesaplanıyordu. 27 Mayıs 2003 tarihinde gerçekleştirdiğimiz KOSKİ Genel Kurulunda, genel kurul üyeleri ile birlikte atık su bedelinin %25'e düşürülmesi kararı alınmıştır. Bu kararla birlikte Temmuz 2003 tarihinden itibaren Konya'da su abonesi olan vatandaşlarımızın su tüketim bedellerinden yüzde 17 indirime gidilmiştir. 4 Kişilik bir ailenin bir tahakkuk döneminde 30 m3 su tüketiğini varsayarsak atık su bedeli ile birlikte bu rakam 26 milyon lira olarak tahsil edilmekteydi. Yapılan indirimden sonra tahsil edilecek bedel 21.500 bin liraya indirilmiştir. Konya, son uygulamamızla 'Suda En Ucuz Kent' unvanını korumuştur.'dedi.

Başkan Özkafa, ayrıca bahçe suyundan da ücret alınmayacağını müjdeleyerek, ' Meram ve Selçuklu ilçelerimizde bahçe sahiplerimizin çoğunluğu KOSKİ Genel Müdürlüğümüz tarafından verilen sulama hizmetinden yararlanmaktadırlar. Bugüne kadar söz konusu vatandaşlarımızdan belirli bir ücret alınıyordu. 2003 yılında yağış oranlarının yükselmesi su maliyetini düşürmüştür. KOSKİ Genel Kurulumuzda bu durumu dikkate alarak sulama suyundan 2003 yılında ücret alınmamasını kararlaştırdık. Hem su indirimini, hem de ücretsiz sulama suyunun halkımıza ve kentimize hayırlı olmasını diliyorum.'şeklinde konuştu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;