Koski'den Son Teknoloji

Koski'den Son Teknoloji

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, yatay sondaj yöntemiyle yollarda kazı dönemine son veriyor. Yeni sistemle, köstebek gibi tek girişle yeraltına tünel kazılarak su hattı döşeme çalışmaları yapılıyor. Böylelikle çevre yollarında ve şehir içi yollarda trafik akışına müdahale edilmediği gibi, asfalt bozulmalarının da önüne geçilmiş oldu. KOSKİ Genel Müdürü Yafes Yüzügüldü, uygulamanın tasarruf sağladığını belirterek, kaliteli hizmet sunmaya devam edeceklerini ifade etti.

KOSKİ Genel Müdürü Yafes Yüzügüldü'nün konuyla ilgili açıklaması şöyle:

'KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan su ve kanalizasyon şebeke çalışmalarının çevre yolu geçişleri için 7 farklı noktaya 'Yatay Sondaj Yöntemi' (HDD: Horizontal Direction Drilling) kullanılmıştır.

Yatay sondaj yöntemiyle çevre yolu geçişleri yapılan Ø 160 mm. Ø 350 mm. Ø 400 mm ve, Ø 1000 mm çaplarındaki PE (polietilen) ve ÇB (çelik boru) şebekelerinin 416 m'lik kısmi şehrimizin içme suyu dağıtım şebekesinin ana hatları, 151 m'lik kısmı ise kanalizasyon ana toplama hatları olmak üzere toplam 567 m uzunluğunda olup, ihale bedeli 237 Milyar TL +KDV'dir

Şehrimizde ilk defa KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan bu yöntemin kullanılmasıyla, asfaltta (yolda) herhangi bir kazı çalışması yapılmadığından asfalt (yol) bozulmamış ve taşıt trafiğinin akışına müdahale edilmediğinden, herhangi bir aksaklık ve kazaya da neden olunmamıştır.

KOSKİ Gene! Müdürlüğü, bu ve benzeri konularda, teknolojideki gelişmeleri kullanarak vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermeye devam edecektir.'

Basın Kuruluşları için;