KOSKİ''den Personele Yönelik Konferans

KOSKİ''den Personele Yönelik Konferans

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, çalışanlarına ve eşlerine yönelik 'Aile İçi İletişimde Genç-Ebeveyn İlişkisi' konulu konferans gerçekleştirdi. Konevi Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansta konuşan Prof.Dr. Abdullah Topçuoğlu, çocukların başarısının aile yapısının korunması ve gençlerle kurulacak doğru iletişimden geçtiğini söyledi.

KOSKİ Genel Müdürlüğü, Bem-Bir-Sen ve Hizmet İş Sendikası ortaklaşa KONEVİ Kültür Merkezi’nde “Aile İçi İletişimde Genç-Ebeveyn İlişkisi” konulu konferans gerçekleştirdi. Konferansa KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Hizmet İş Sendikası Konya Şube Başkanı Mustafa Baran, KOSKİ birim amirleri, KOSKİ personeli ve eşleri katıldı.

Konferansın açılış konuşmasını Hizmet İş Sendikası Konya Şube Başkanı Mustafa Baran yaptı. Baran “KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün ısrarla eğitim konusu üzerinde durması bizleri memnun etmektedir. Kendilerine bu hassasiyetlerinden dolayı çok teşekkür ederim. İnşallah bu konferanslar daha geniş camia ve daha büyük kitlelerin katılımıyla devam eder.”dedi.

KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun ise, günümüzde aile içi problemlerin hat safhaya çıktığını belirterek ailenin toplumdaki önemine değindi. Sorgun “Problemlerimiz çok büyük. Ancak daha da kötüsü biz bunları önemsemiyor, yok sayıyoruz. Şu an çok kritik bir noktadayız. Aile yapımız yıkılmadı ama yavaş yavaş yıkılmaya başladı. Gün be gün çatırdamakta olduğunu görüyoruz. Önce bunu hissetmeliyiz, maalesef bunu hala hissedemedik. Önce hastalığı kabullenmeliyiz ki üstesinden gelebilelim. Aynı mekânı paylaştığımız halde aynı duyguları paylaşamıyorsak; o zaman evimiz bir otelden ibaret olur. Ancak aynı duyguları paylaştığımız sürece orası sıcak bir yuva olabilir. Kalplerin geniş olduğu yerde evlerimizin dar olması çok da önem arz etmez. Ancak kalplerimiz daralmışsa evlerimiz ne kadar geniş olursa olsun bizi sıkar. Aile ne kadar sağlamsa devlet de o kadar sağlam olur.” diye konuştu.

‘Aile İçi İletişimde Genç-Ebeveyn İlişkisi’ konulu konferansa konuşmacı olarak Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu katıldı.

Prof. Dr. Abdullah Topçuoğlu konferansında çocukların gelişim dönemi özelliklerinden ve bu özel dönemlerde ebeveynlerin çocuklara nasıl davranması gerektiğinden söz ederek aynı zaman da ebeveynlerin yapmış olduğu yanlışlıkları dile getirdi.

Çocukların bedenen ve ruhen sağlıklı olarak yetişebilmeleri için ebeveynlere nasihatler veren Topçuoğlu, bu konuda en çok babaların dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Prof.Dr. Topçuoğlu Amerika’da yapılan bir araştırma sonucuna göre çocuklardaki başarısızlığın %56’sının nedenin baba ilgisizliği, %44’ünün ise aile içi kavga ve anlaşmazlıklar olduğunu söyledi. “Başarıya ulaşmak için çocuklarınıza güven telkin edin ve sorumluluk almalarını sağlayın.” diyen Topçuoğlu, “Bunu yaptığınız takdirde çocuklarınızın başarılı olmamaları için bir neden yoktur.”dedi. Gençlerin ne istediklerini ve nelerden hoşlanmadıklarını, ebeveynlerin nasıl bir anne-baba olmaları gerektiğini anlatan Prof.Dr. Abdullah Topcuoğlu, konferansı katılımcılardan gelen soruları cevaplandırarak noktaladı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;