Koski'den Don Uyarısı

Koski'den Don Uyarısı

Yaşanan soğuk hava nedeniyle su abonelerinin sayaçları iyi korumaları gerektiğini aksi halde, donma ve patlamaların aboneleri sıkıntıya sokacağını belirten KOSKi Genel Müdür Vekili Ahmet SORGUN, su sayacı gövdesindeki hasarlar için ücret alındığını belirterek, sayaç donması halinde abonelerin sayaca herhangi bir müdahalede bulunmadan, abone numaraları ile birlikte "ALO 185" telefon hattından KOSKİ'ye iletmelerini istedi.

KOSKİ Genel Müdür Vekili Ahmet SORGUN, su aboneleri şu hususlara karşı uyardı:

1. Sayacın bulunduğu yere beton, ahşap veya demirden bir muhafaza yapılması.

2. Sayaç bağlantıları ile vanalardan su sızıyor veya damlıyorsa, abone numaranızı mutlaka belirtmek suretiyle KOSKİ'ye bildirilmesi.

3. Çok şiddetli soğuklarda ayrıca muslukların çok az bir şekilde açık bırakılarak sayaçta ve tesisatta durgun su bırakılmaması tavsiye edilir.

4. Abonelerce gerekli tedbirlerin alınmaması halinde, soğuğa karşı hassas olan su sayaçlarının kolayca patlayacağı ve onarımının pahalı olacağı, hatta gövdesi patlayan sayacın tamir imkanı olmayıp, hurdaya çıkacağı, ayrıca önemli miktarda su kaybına yol açacağı belki abonenin susuz kalacağının bilinmesi.

5. Donan sayaca ve tesisata ateş tutulmamalı ve sıcak su dökülmemeli.

6. Sayaç muhafaza hücrelerinin şekilde görüldüğü gibi sayacın üst seviyesine kadar kuru, iri ahşap talaşı veya hiç yoksa samanla doldurulması sayacın üzerine muhafaza yerini tamamen kapatacak şekilde iri talaş, perlit veya saman doldurulmuş yastıklar konulması ve üzerinin muntazam bir kapakla kapatılarak harici tesirlerden korunması hususlarına uyulması.

7. Sayaç muhafaza sandıklarına gübre vb. kolayca oksit yapıcı nemli malzemenin özellikle konulmaması gerekir. Zira tesisatın ömrünü kısaltır.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;