KOSKİ Selçuklu ve Meram Altyapı Tesisleri'nin Temeli Atıldı

KOSKİ Selçuklu ve Meram Altyapı Tesisleri'nin Temeli Atıldı

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün Selçuklu ve Meram Altyapı Tesisleri'nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Konya'nın dev bir şantiyeye döndüğünü, her bölgeye yeni eserler yapıldığını vurgulayan Başkan Akyürek, KOSKİ'nin Türkiye'deki en başarılı Su ve Kanalizasyon İdaresi olduğunu belirterek, kuraklığın gündemde olduğu günümüzde Türkiye'de en son su kesintisi yapılacak ilin Konya olduğunu vurguladı. Başkan Akyürek Konya'nın her geçen gün gelişip güzelleştiğini kaydederek, Konya'da belediyelerin eserlerinin olmadığı hiçbir nokta bulunmadığını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün Selçuklu ile Meram İlçesi sınırları içinde yapacağı altyapı tesislerinin temeli düzenlenen törenle atıldı.

Horozluhan Mahallesi’nde düzenlenen temel atma programında tesisler ile ilgili veren KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Konya’nın hızla geliştiğini belirterek, çok geniş bir alana sahip olan Konya’da tek noktadan hizmet yürütmenin zor olduğuna dikkat çekti. Sorgun, Selçuklu ve Meram’da yapılacak tesislerin zamandan, işgücünden ve akaryakıttan tasarruf sağlayacağını söyledi.

KONYA DENİNCE AKLA BELEDİYELER GELİYOR

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen ve Meram Belediye Başkan Vekili Ahmet Mümtaz Başçı, Büyükşehir Belediyesi’nin bölgelerine yaptığı yatırımlar nedeniyle teşekkür ettiler.

Selçuklu Kaymakamı Şükrü Görücü, Türkiye’de hizmet denince akla Konya’nın, Konya denilince de belediyelerin geldiğini ifade etti.

3 SU ŞEBEKESİ OLAN TEK ŞEHİR KONYA

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise; Konya’nın her geçen gün gelişip güzelleştiğini vurgulayarak, Konya’da belediyelerin eserlerinin olmadığı hiçbir nokta bulunmadığını ifade etti. Konya’nın dev bir şantiyeye döndüğünü, her bölgeye yeni eserler yapıldığını hatırlatan Başkan Akyürek, “Türkiye’de 3 su şebekesi olan tek şehir Konya’dır. 4 bin 500 kilometreyi bulan şehir şebekesi, sulama suyu şebekesi ve tatlı su şebekesi. Bunlara şimdi de yağmur suyu şebekesini ekliyoruz” dedi.

Konya’da suyun tasarruflu kullanımı konusunda önemli gelişmeler yaşandığını kaydeden Başkan Akyürek, vatandaşlarla işbirliği yaparak 2007 yılında yüzde 10 tasarruf sağlandığını kaydetti. Bu yıl tamamlanacak yatırımlarla Konya’daki tüm yeşil alanlarda damlama sulama ve yağmurlama sistemine geçileceğini hatırlatan Başkan Akyürek, Atıksu Arıtma Tesisleri’nden elde edilecek arıtılmış suların bir kısmının da yeşil alanlarda kullanılacağını söyledi.

TÜRKİYE’DE SU KESİNTİSİ EN SON YAPILACAK İL KONYA’DIR

KOSKİ’nin Türkiye’deki en başarılı Su ve Kanalizasyon İdaresi olduğunu belirten Başkan Akyürek, kuraklığın gündemde olduğu günümüzde Türkiye’de en son su kesintisi yapılacak ilin Konya olduğun söyledi. Konya’nın içme suyunun karşılandığı Altınapa Barajı’nda 18 milyon metreküplük rezerv olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Konya’nın günlük kullanımı 140 bin metreküp olduğu için, suyun bir kısmının yeraltından karşılandığını ifade etti.

KONYA KABUĞUNU YIRTIYOR

Başkan Akyürek’in konuşmasının ardından kürsüye gelen Konya Valisi Osman Aydın da, 14 aydır görev yaptığı Konya’da belediyelerin sürekli yeni yatırımlar yaptığına şahit olduğunu belirterek, “Belediyelerimiz şehrin çehresini değiştiriyor, Konya’ya çağ atlatıyor. Konya’ya gelen herkes bunun farkında. Tanıtımda biraz eksiklerimiz vardı. Ama artık Konya kabuğunu yırtıyor. Modern bir Konya doğuyor” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri hep birlikte KOSKİ’nin Selçuklu’daki altyapı tesislerinin temelini atarken; aynı anda canlı bağlantı ile Meram’daki tesislerin de temeli atıldı.

KOSKİ SELÇUKLU VE MERAM ALTYAPI TESİSLERİ

KOSKİ’nin Selçuklu ilçesindeki altyapı tesisleri, 32 bin 256 metrekarelik alanda 8 bin 330 metrekare kapalı alan şekilde inşa edilecek. 180 günde tamamlanacak Selçuklu tesisleri 2 milyon 857 bin 960 YTL’ye mal olacak.

Meram ilçesindeki altyapı tesisleri ise, 32 bin 482 metrekarelik alanda 7 bin 230 metrekare kapalı alandan oluşuyor. 2 milyon 574 bin YTL’ye mal olacak Meram tesisleri de 170 günde tamamlanacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;