KOSKİ Genel Kurulu'ndan Okullara Su İndirimi

KOSKİ Genel Kurulu'ndan Okullara Su İndirimi

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Kurulu, Konya'daki ilköğretim, lise ve dengi okullardaki su tarifesinin mesken tarifesine dönüştürülmesini kararlaştırdı. Başkan Tahir Akyürek, alınan kararın okullar için önemli bir indirim olduğunu söyledi. Öte yandan KOSKİ Genel Kurulu, bireysel su tasarrufu sağlayan 3 kişiyi plaketle ödüllendirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı KOSKİ Genel Müdürlüğü’nün Olağan Genel Kurulu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başkanlığında yapılan toplantıda, Konya’daki ilköğretim, lise ve dengi okullardaki su tarifesinin mesken tarifesine dönüştürülmesi kararlaştırılırken; bireysel su tasarrufu yapan 3 kişiye plaket verildi.

OKULLARDA YÜZDE 33 SU TASARRUFU

Genel Kurulda konuşan KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptıkları protokol gereği 2008 yılından itibaren kartlı ön ödemeli sayaçlara geçildiğini ve okullardaki su ücretinin işyeri tarifesinden mesken tarifesine geçirildiğini vurgulayarak, bu amaçla okulların tamamına sayaçların takıldığını ifade etti. Yapılan çalışma ile okullarda yüzde 33 oranında tasarruf sağlandığını kaydeden Sorgun, bu uygulamanın Genel Kurul’da görüşülerek okullara özel tarife haline getirilmesini teklif etti.

OKULLARA SU İNDİRİMİ

KOSKİ Genel Kurulu’nda oybirliği ile kabul edilen uygulama ile ilgili konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya’daki ilköğretim, lise ve dengi okullardaki su ve atıksu bedellerinin mesken tarifesine dönüştürülmesinin okullar için önemli bir indirim olduğunu söyledi. Konya’da bu konunun yıllardır çözülemeyen bir sorun olduğunu dile getiren Başkan Akyürek, KOSKİ Genel Kurulu’nun eğitime katkı anlamında önemli bir karar alarak, tahsilattaki sorunu çözdüğünü kaydetti.

SU TASARRUFU SAĞLAYANLARA PLAKET

Öte yandan, KOSKİ Genel Kurulu’nda; 50 dönümlük mısır tarlasına damlama sulama sistemi yapan Ali Selvi, pet şişeleri ağaç diplerine gömerek derin sulama ile buharlaşmayı önleyen Abdullah Sütçüoğlu ile sebzelerini perlitli sulama yöntemi ile sulayarak tasarruf sağlayan Salih Odabaşı’na plaket verildi.

Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen ve Meram Belediye Başkanı Refik Tuzcuoğlu ile birlikte 3 kişiye plaket takdim eden Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Türkiye’de su tasarrufunu ilk uygulayan belediye olduklarını belirterek, tasarruf tedbirlerinden olumlu sonuç alarak Türkiye’ye örnek olduklarını ifade etti. Tasarrufun hep birlikte elbirliğiyle yapılması gerektiğini kaydeden Başkan Akyürek, plaket almaya hak kazananları tebrik etti.

Öte yandan KOSKİ Genel Kurulu, kurumsal anlamda su tasarrufu sağlayan Selçuklu Belediyesi ile Yılmaz Petrol’e de önümüzdeki günlerde plaket verecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;