Koski Genel Kurulu'nda Su Tasarrufu Konuşuldu

Koski Genel Kurulu'nda Su Tasarrufu Konuşuldu

KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün Genel Kurul toplantısında Konya'nın 2015 yılı sonrası su sıkıntısı yaşamaması için alınacak önlemler konuşuldu. Genel Kurul'da konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'da 2015 yılı sonrasının tehlike sinyalleri verdiğini belirterek, bu kapsamda yeni su kaynaklarına ihtiyaç olduğunu, yeni su kaynaklarına ulaşmanın yanında su kullanma kültürünün de oluşturulması gerektiğini söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü'nün Genel Kurul toplantısı 24 Kasım 2005 günü gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ve 2006 yılı yatırım programının görüşüldüğü Genel Kurul'un açış konuşmasını yapan KOSKİ Genel Müdür Vekili Ahmet Sorgun, toplumda su bilincinin uyandırılması ve Konya'ya havza dışından su getirilmesi konusunda mesafe aldıklarını elirterek, Konya'da su bilincinin oluşturulması konusunda bazı temel prensiplere dikkat çekmeye çalıştıklarını ve bunda da başarılı olduklarını vurguladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de, Konya'ya bu yıl Ekim ve Kasım aylarında düşen yağışların memnuniyet verdiğini belirterek, şu anda su konusunda bir sıkıntı yaşanmasa da 2015 yılından sonrasının tehlike sinyalleri verdiğini, bu kapsamda yeni su kaynaklarına ihtiyaç olduğunu söyledi. Konya'nın içme suyu açısından Mavi Tünel'in birinci öncelik konumuna geldiğini kaydeden Başkan Akyürek, şöyle konuştu: 'Mavi Tünel'in dışında bizim de bazı projeler üzerinde çalışmalarımız var. Devlet Su İşleri ile ortak yürüttüğümüz bazı projelerimiz bulunuyor. Bundan sonraki toplantılarda 2015 ve sonrasını hep birlikte tartışmış olacağız. Yeni su kaynaklarına ulaşmanın yanında su kullanma kültürünü oluşmak da çok önemli. Bu süreçte tasarruf, dikkatli kullanma, suyun çevre şartlarında daha iyi kullanılması gibi kurallara uyulması gerekiyor. Daha önce aldığımız karar gereği, Park Bahçeler ekiplerimiz Konya genelinde damlama sulama sistemine geçerek su tasarrufuna yöneldiler. Bunları daha da artırarak tasarrufun sağlanması yönünde önemli adımlar atacağız. Ayrıca, Atık Su Arıtma Tesisi'nin kullanılmasının ardından çıkan suyun ne yapılacağı ile ilgili çalışmalara başlayarak, bu konuyu tartışmaya açacağız.'

Konuşmaların ardından KOSKİ'nin 2006 yılı yatırım programı ve ihzari bütçesi görüşülerek komisyonlara havale edildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;