Konya'ya Yağmursuyu Drenaj Hatları Yapılacak

Konya'ya Yağmursuyu Drenaj Hatları Yapılacak

'Konya Yağmursuyu Drenaj Hatları Projesi' hayata geçiyor. Dünya Kenti Konya eksiklerini tamamlayarak Türkiye'de en düzenli şehir olduğunu bir kez daha kanıtlamak istiyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'nın uzun yıllardır hep aynı projeleri dile getirdiğini, ancak bugüne kadar gerçekleştirilemeyen birçok projenin olduğunu ifade ederek 'Biz söz verdiklerimizi gerçekleştirmek üzere göreve geldik. 2005 yılı sonuna kadar 'Yağmursuyu Drenaj Hatları Projesi' de tamamlanarak inşa çalışmalarına başlanacaktır' dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı KOSKİ Genel Müdürlüğü 'Konya Merkez İlçelerinin Yağmursuyu Drenaj Kanalları Projelendirme' ihalesini yaptı. Başar Mühendislik LTD.Şti. 2005 yılı sonuna kadar Konya'nın Yağmursuyu Drenaj Hatları Projesini hazırlayacak. Yeni projeyle daha önce meydana gelen taşkınlar ile genelde görülen ancak önüne geçilemeyen koku sorunu ortadan kalkmış olacak. Kanalizasyon hatları ile Yağmursuyu hatlarının en geç birkaç yılı içinde tamamen birbirinden ayrılacağı belirtildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

'KOSKİ Genel Müdürlüğümüz 'Yağmursuyu Drenaj Hatları' ile ilgili projelendirme ihalesini tamamladı. Şehrimiz için büyük önem arz eden Yağmursuyu drenaj hatlarının hayata geçirilme meselesi yıllardır Konya'mızın önemli sorunları arasında sayılmaktaydı. Seçim öncesinde halkımıza verdiğimiz sözleri bir bir yerine getirme gayreti içindeyiz. Bugüne kadar bileşik olarak devam eden kanalizasyon hatları ile yağmursuyu drenaj hatları birkaç yıl içinde çalışmanın tamamlanmasıyla birbirinden ayrılacaktır. Yağmur suyunun birkaç farklı yoldan şehirden uzaklaştırılması hedeflenmektedir. Selbasan, Keçili, Buzlukhanı deresi, İncik çayı, açık drenaj kanalları ve DSİ kanalları kullanılarak yağmursuyu şehir merkezinden uzaklaştırılacaktır. Türkiye'nin en düzenli gelişen şehri Konya, birkaç yıl içinde gerçekleştireceğimiz projelerle bu iddiasını sürdürecek ve bir dünya kenti olacaktır. Projelerimizle AB standartlarında hizmet kalitesi yükseltilmiş bir şehir ortaya koyacağız. Biz şehrimizin hizmetindeyiz.'

TEKNİK BİLGİLER:

Proje adı : Konya Merkez İlçelerin Yağmursuyu Projelendirme İhalesi

İhale Süreci : İhalesi ve sözleşmesi yapıldı (20.08.2004)

Firma : Başar Mühendislik Ltd.Şti

Sözleşme bedeli : 597.000.000.000.-TL.

İşin süresi : 2004 yılında başlanacak. 2005 yılı sonunda tamamlanacaktır.

Kapsamı : 40.000 hektarlık alanı kapsıyor.

Basın Kuruluşları için;