Konya'ya Su Parkı Kurulması Çalışmaları Başladı

Konya'ya Su Parkı Kurulması Çalışmaları Başladı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek, Meram'da Su Parkı kurmak için çalışmalara başladıklarını belirterek, Su Parkı'nda akvaryumlar ve Altınapa Barajı'nın suları altında kalan eski bir hanın maketinin de bulunacağını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, geçmişten bugüne kültür değerlerinin yaşatılması ve geleceğe aktarılması için Su Parkı kurmak istediklerini açıkladı. Su Parkı projesi kapsamında çalışmalara başladıklarını ifade eden Başkan Akyürek, “Konya’nın su kaynağı olan Meram İlçesi’nde 650 bin metrekarelik çok geniş bir alana yapacağımız Su Parkı, Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip olacak” dedi.

AKVARYUM YER ALACAK

Su Parkı’nda su değirmeni, su kemerleri, çıkrıklı kuyu, taslar, su testisi, bakır sürahi, bakır ibrik, kazan, güğüm, su sayaçları gibi yüzlerce eserin sergileneceğini belirten Başkan Akyürek, şunları söyledi: “Su Parkı’nda ayrıca, içinde çeşitli balıkların bulunduğu akvaryum, Altınapa Barajı’nın suları altında kalan eski bir hanın da maketi de bulunacak. KOSKİ’nin deposunda Cumhuriyet’in ilk dönemlerinden kalma sayaçlar ve diğer bazı cihazlar var, bunları da sergileyeceğiz. Su Parkı’nda sergilenecek eserler sadece Konya’da değil Türkiye’nin farklı bölgelerinden toplanıyor. Bunların dışında park içinde su kütüphanesi, sergi ve toplantı salonları bulunacak.”

MÜZE 2010’DA TAMAMLANACAK

Doğal görünümlü şelale yapılmasının da planlandığı parkın, doğal ortamda su kültürüne, kent kimliğine ve bölge ekonomisine katkı sağlayacağını dile getiren Akyürek, “Yalın bir Su Parkı olmaktan çok, doğal, çevreyle uyumlu, bireylerin sosyo-ekonomik yapı ile ihtiyaçlarını da dikkate alan farklı yaş ve kültürlere hitap edecek imkânları içeren su öğeleri, dekoratif, nostaljik su objelerinin sergilendiği, herkesin ziyaret edeceği kültürel bir odak noktası olacak” dedi.

Akyürek, Su Parkı sayesinde Konya’yı ziyarete gelenlerin, Anadolu’daki su medeniyetinin izlerini de görme imkânı bulacağını ifade etti. Akyürek, 2009 yılında başlanacak inşaatın bir yıl içinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;