Konya'ya İlk Kez Yağmur Suyu Drenaj Hattı Döşeniyor

Konya'ya İlk Kez Yağmur Suyu Drenaj Hattı Döşeniyor

Konya Büyükşehir Belediyesi, 20 kilometrelik alana Yağmur Suyu Drenaj Hattı döşedi. Konya'da ilk kez yapılan bu çalışma, daha sonra KOSKİ'nin yapacağı Yağmur Suyu Drenaj Hattı'na entegre edilerek, yağmur sularının ayrı bir hatta akıtılması sağlanacak. Yağmur Suyu Drenaj Hattı döşenen caddelerde, yağmur suyu kanalizasyona karışmayacağı için taşkınların da önüne geçilmiş olacak.

Konya Büyükşehir Belediyesi, yaklaşık 20 kilometrelik hat boyunca döşediği Yağmur Suyu Drenaj Hattı ile, su taşkınlarının önüne geçmeyi planlıyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Selçuk Üniversitesi Alaaddin Keykubat Kampusü ile Beyşehir Yolu dönüşüne kadar yaklaşık 20 kilometrelik hat üzerine yağmur suyu drenaj hattı döşedi. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Selim Büyükkarakurt, yapılan çalışmalar kapsamında, yağmur suyunun kontrol altında tutulacağını ve olası zararların önüne geçileceğini söyledi. Yağmur Suyu Drenaj Hattı'nın, KOSKİ'nin proje aşamasında olan Yağmur Suyu Hattı tamamlandığı zaman ona entegre edileceğini kaydeden Büyükkarakurt, bu proje gerçekleştiği zaman yağmur suyu sorununun çözümleneceğini açıkladı. Konya'da şu anda kullanılan tek hatta, hem yağmur suyunun, hem de evsel atıkların aktığını belirten Büyükkarakurt, yapılan çalışma ile yağmur sularının ayrı bir hatta akacağını ve olası su taşkınlarının önleneceğini açıkladı.

Kampus-Beyşehir Yolu girişi dışında Sadık Ahmet ve Şefik Can Caddeleri'ne de Yağmur Suyu Drenaj Hattı döşeme çalışmalarının yapıldığını kaydeden Büyükkarakurt, 'Konya'da yağmur suyu için ilk defa ayrı bir hat döşeniyor. KOSKİ'nin şu anda yapımı proje aşamasında olan Yağmur Suyu Drenaj Hattı tamamlandığında bizim yaptığımız hat buraya entegre edilecek. Bu çalışma taşkınların önüne geçmek için bir başlangıç oldu. Yağmur Suyu Drenaj Hattı çalışmaları tamamlandığı zaman, yağmur sonrası suyu alarak asfaltların bozulmasının önüne geçilecek ve taşkınlarının verdiği zarar en aza indirilecek' dedi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;