Konya'ya 50.000 Gül Fidanı Dikilecek

Konya'ya 50.000 Gül Fidanı Dikilecek

Konya Büyükşehir Belediyesi kendi güllerini üretiyor. Büyükşehir Belediyesi, Türkiye?de İstanbul?dan sonra ilk defa Konya?da şehre dikeceği güllerin fideleme çalışmalarını başlatarak ithal edilen güllerden yüzde 50 oranında tasarruf sağlamayı başardı. Park-Bahçeler Şube Müdürü Ayhan Tangur, kendi ürettikleri ve yılın büyük bir bölümünde çiçek veren güllerden 50 bin adet dikeceklerini söyledi.

İthal Fransız gülü olarak bilinen ve ithal edildiğinde yüksek bedellere mal olan güller Park-Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde çalışan mühendislerin çalışmaları sonucunda Konya'da üretilmeye başlandı. Yılın büyük bir bölümünü çiçekli geçiren güller şehir peyzajı açısından büyük önem taşıyor. Konya'yı, Türkiye'nin gül merkezi olarak bilinen Isparta ile gül konusunda yarışır hale getiren Park-Bahçeler Müdürlüğü 2005 yılını gül yılı ilan etti.

Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Ayhan Tangur'un konuyla ilgili açıklaması şöyle :

'Park ve Bahçeler Müdürlüğü olarak özellikle şehirdeki yeşil dokunun artırılması ve mevcut alanların korunması konusunda ciddi çalışmalar yaptık. Çok kısa sürede gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla şehirdeki yeşil alan miktarını iki misline çıkarmış durumdayız. Büyükşehir Belediye Başkanımız Tahir Akyürek'in konuya gösterdiği ilgi ve destek 2005 yılına yönelik daha aktif ve yoğun bir program yapmamızı sağladı. Biz şehrin sadece ana arter ve yol kenarlarının çimlendirilerek ve ağaçlandırılarak yeşillendirilemeyeceğine inanıyoruz. Tüm toplumun birlikte hareket etmesi gerektiğine inanıyor ve dikim yapılabilecek bütün alanlara şehrin yeşil dokusuna uygun bitkilerin dikimini sağlamak istiyoruz. Şu anda kendi ekiplerimizce 1500 metre karelik alanda Yaylapınar fidanlığımızda gül üretimi başlatılmış, 2005 bahar aylarında şehirde belirtilen alanlarda dikim çalışmaları başlatılacaktır. Hedefimiz 2005 yılında 50 bin gül fidanı dikerek şehrimizi güllerle süslemektir. 2004 yılında kısa çalışma döneminde 2 bin gül dikimini gerçekleştirmiştik'

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;