Konya'ya 100 Km Uzunluğunda Yeni Kanalizasyon Şebekesi

Konya'ya 100 Km Uzunluğunda Yeni Kanalizasyon Şebekesi

KOSKİ Genel Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olan belediyeler, mahalleler ile ekonomik ömrünü tamamlamış olan hatların ıslah edilmesi çerçevesinde 2006 yılında 100 kilometre yeni kanalizasyon hattı döşeyecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü 2006 yılı içinde toplam 100 kilometre uzunluğunda yeni kanalizasyon şebekesinin yapımını gerçekleştirecek.

Türkiye'de altyapısı en gelişmiş şehirlerin başında gelen Konya'da yapılacak 2006 yılı yatırımları ile ilgili açıklama yapan KOSKİ Genel Müdürlüğü, mevcut yeni imara açılan yerler, Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olan belediyeler, mahalleler ile ekonomik ömrünü tamamlamış olan hatların ıslah edilmesini kapsadıklarını belirtti. 2006 yılı içinde toplam 10 bin 820 metre beton boru alarak bin 508 metre Mikro Tünel sistemi ile kanal çalışması yapan KOSKİ Genel Müdürlüğü, yeni yapılacak yatırımlar çerçevesinde 20 milyon 535 bin YTL tutarında toplam 100 kilometre uzunluğunda yeni şebeke yapımını gerçekleştirecek.

Atıksu Arıtma Tesisi için de 23 milyon 768 bin YTL. yatırım yapılacağı kaydedilen açıklamada, Konya merkezde yüzde 98'e hitap eden toplam 2 milyon 424 bin 892 metre uzunluğunda kanalizasyon şebekesinin mevcut olduğu hatırlatılarak, kanalizasyonun sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak, KOSKİ'nin yükünü hafifletmek ve vatandaşların mağduriyetine sebep verilmemesi için çeşitli uyarılarda bulunuldu.

Buna göre, kanalizasyonun sağlıklı çalışması için şunların yapılması gerekmektedir:

- Kesinlikle çocuk bezi ve pedlerin çöplerde toplanması ve kanalizasyona verilmemesi,

- İnşaat atıkları, kağıt poşet gibi kanalın tıkanmasına sebep olacak atıklar kesinlikle kanala verilmemesi,

- Kum, çakıl, tıbbi atık ve buna benzer maddelerin kanalizasyon şebekesine atılmaması.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;