Konya'nın Tarihi ve Kültürel Varlıkları Konuşuldu

Konya'nın Tarihi ve Kültürel Varlıkları Konuşuldu

Konya'nın Tarihi ve Kültürel Varlığının Korunması, Kullanımı ve Planlanması konulu toplantı Vali Osman Aydın başkanlığında yapıldı. Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan toplantıda konuşan Başkan Tahir Akyürek, tarihi eserlere sahip çıkılarak, yapılması gerekenin zamanında yapılmasını istedi. Başkan Akyürek, Konya'nın geleceğin lider ülkesi Türkiye'de daha önemli roller üstleneceğini ifade etti.

Konya Valiliği ve AK Parti Konya Milletvekillerinin öncülüğünde düzenlenen “Konya’nın Tarihi ve Kültürel Varlığının Korunması, Kullanımı ve Planlanması” konulu istişare toplantısı geniş bir katılımla Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda yapıldı.

Toplantıya Vali Osman Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya Milletvekilleri, İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak, İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan, Hazreti Mevlâna’nın torunu Esin Çelebi, merkez ilçe belediye başkanları, Selçuk Üniversitesi öğretim üyeleri, oda başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile Büyükşehir Belediyesi yöneticileri katıldı.

ŞEHRE YAPILAN HER HİZMET KIYMETLİDİR

Toplantının açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın geleceğin lider ülkesi Türkiye’de daha önemli roller üstleneceğini belirterek, şehre yapılan her hizmetin çok kıymetli olduğunu söyledi. Konya’nın Anadolu’nun en ileri şehri haline getirilmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Akyürek, geçmişten günümüze kadar ulaşan mirasa sahip çıkarak günümüzde onları yaşanır hale getirmek gerektiğini kaydetti. Başkan Akyürek, “Çok kıymetli olan ve misyonu olan Konyamızın geleceği hepimiz için çok önemlidir. Hep birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Yalnız, biraz hızlı davranmamız, yarın keşke dememek için bugün yapılacakları sırayla yapmaya devam etmemiz gerekiyor. Konya Büyükşehir ve merkez ilçe belediyeleri olarak ecdadımızdan bize kalan eserlerle ilgili, restorasyon ve proje düzeyinde çalışmalar yürütüyoruz” dedi.

TARİHİ KENTLER BİRLİĞİ TOPLANTISI

Dünya Tarihi Kentler Birliği toplantısının Konya’da yapılmasında Mevlâna’nın önemli rolü olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, şunları söyledi: “Belki bine yakın belediyeci Haziran ayında Konya’da buluşacak. Bu toplantılarda tarihi mirasın korunması noktasında hocalarımız açıklamalar yapacak. Dünyanın değişik yerlerinden gelecek belediye başkanlarıyla deneyimler paylaşılacak.”

KONYA, TÜRK KÜLTÜRÜNE BÜYÜK HİZMETLER VERDİ

Konya Valisi Osman Aydın, Anadolu’nun vatan olmasının en güzel örneklerinin geçmişten kalan eserler olduğunu ifade ederek, “Konya, kendi kültürünü ortaya çıkararak Türk kültürüne büyük hizmetler vermiştir. Konya, geçmişi ve geleceği yansıtan eserlerle doludur. Son yıllarda hem Vakıflar Genel Müdürlüğü, hem de belediyelerimiz tarihi eserlerin korunması ve restore edilmesi için önemli çalışmalar yapıyor. Büyükşehir Belediyemizin tarihi Konya’yı yaşatacak yeni eserler yapma projesine de teşekkür ediyorum. Bunlarla Konya, hem tarihi hüviyetini kazanmış olacak, hem de çok sayıda turist şehrimize gelecektir” dedi.

Toplantıyı yöneten AK Parti Konya Milletvekili Sami Güçlü ise, toplantının amacının, ilgili kişilere görev ve sorumluluklarını anlatarak, şehrimiz ile ilgili ortak kararlar almak ve bunları hayata geçirmek olduğunu söyledi.

Toplantıda daha sonra Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Zoroğlu, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Bölge Müdürü Muammer Koyuncu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Şenol Aydın ile ilgili kuruluşlar sunum yaptılar.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;