Konya’nın Otopark Sorunu Çözülüyor

Konya’nın Otopark Sorunu Çözülüyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, hizmet dönemlerinde Konya’ya toplam 2 bin araçlık modern katlı otoparklar kazandıracaklarını bildirdi. Otopark sorununu önemli ölçüde çözüme kavuşturmak amacıyla çalışmalarını başlattıklarını ve ilk ihaleleri gerçekleştirdiklerini söyleyen Başkan Akyürek, ilk katlı otopark ihalesini Zindankale’de yapılacak otopark ihalesiyle gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı tarafından muhtarlara yönelik bir piknik programı düzenlendi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in de bulunduğu pikniğe yaklaşık 150 muhtar eşleriyle birlikte katıldı.

Muhtarlarla bir süre sohbet eden Başkan Akyürek, muhtarlara Büyükşehir Belediyesi’nce şehrin muhtelif bölgelerinde yürütülen hizmetleri anlattı. Başkan Akyürek, şehrin dört bir yanını parklarla donattıklarını dile getirerek 760 bin metrekarelik Selçuklu Parkı’nın yaklaşık 200 bin metrekarelik alanında hobi bahçesi uygulamasıyla 1000 ailenin yeşillendirme çalışmalarına katıldığını bildirdi. Başkan Akyürek, Kayacık bölgesinde beş bin ailenin faydalanacağı ve sosyal tesisleri tamamlanmış yeni bir park, 130 bin metrekarelik Bosna Hersek Parkı ve 180 bin metrekarelik Karaaslan Parkı’yla şehrin yeşil dokusunu zenginleştirme çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

Şehrin en önemli ulaşım sorununa köklü çözümler üretmek ve kalıcı hizmetler gerçekleştirmek amacıyla kesintisiz çalışma yürüttüklerini belirten başkan Akyürek, şehir merkezinde düzenleme ve kalite yükseltme çalışmalarının yanı sıra bir çok bölgede yeni caddelerin açıldığını ve bir çok caddenin de asfaltının yenilendiğini bildirdi. Başkan Akyürek, şehrin en önemli sorunları arasında gördükleri park sorununa da etkili çözüm üretmek amacıyla faaliyetler yürüttüklerini belirtirken “ Konya’da en son 8 yıl önce otopark açılışı yapılmış ve hizmete sunulmuştur. Bugüne kadar bu alanda ihtiyaca yönelik bir hizmet gerçekleştirilmemiştir. Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuda etkin çözümler üretiyoruz. Zindankale’de 800 araçlık otopark ihalesini yaptık . Yaz aylarında tamamlanarak hizmet sunulmazsını hedeflediğimiz Zindankale Otoparkı yaklaşık 12 trilyon liraya mal olacak. Ayrıca Hazım Uluşahin İş Merkezleri’nin yanında Selçuklu Belediyesi’ne ait arsalarda 2-3 katlı otoparklar yapacağız. Şirinhanım Çeşmesi, Arapoğlu Makası ve Atatürk Caddesi’nde otopark yapımı için arsa arıyoruz. Söz konusu bölgeler dar olduğu için teknolojiden faydalanarak modern otoparklar yapacağız. Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün bulunduğu alan Meram Belediyesi’ne devrinden sonra 300 araçlık otopark yapımı gerçekleştireceğiz. Bu dönemde yapılacak otoparklarla şehrimize 2000 araçlık otopark yapılmış olacak ve bu alandaki ihtiyaç önemli ölçüde giderilmiş olacak” dedi.

Muhtarla Odası Başkanı Muzaffer Gülsöz’de Başkan Akyürek’e muhtarlara gösterdiği ilgi ve şehre yaptığı hizmetler dolayısıyla teşekkür etti. Gülsöz, muhtarlar adına yaptığı konuşmasında hizmetlerin her bölgeye aynı oranda ulaştırılmasının kendilerini memnun ettiğini dile getirdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;