Konyalılar Hakkını Arıyor

Konyalılar Hakkını Arıyor

Şehirlerarası otobüs işletmelerinin uygulamalarını değerlendiren ve haklarında dava açan Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer : ?Şehirlerarası Otobüs İşletmecileri şehir içi servisi ve kredi kartı gibi uygulamaları ile tüketici haklarını ihlal etmekte ve rekabeti engellemektedirler? dedi.

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Şube Başkanı Kemal Özer konuyla ilgili yaptığı basın toplantısında, Şehirler arası otobüs isletmelerinin ve Konya Otobüs isletmecileri Derneği'nin rekabet kanunun 4. maddesini ihlal ederek rekabeti engellediklerini, tüketicileri mağdur ettiklerini belirtti.

Şehirler arası otobüs isletmelerinin ve Konya Otobüs isletmecileri Derneği'nin rekabet kanunun 4. maddesini ihlal ederek rekabeti engellediklerini, tüketicileri mağdur ettiklerini belirtti. Daha önce söz konusu kuruluşlara dava konusu ile ilgili uyarıda bulunduklarını ve tanınan sürenin dolmasına karsın hiç bir gelişme yaşanmadığını hatırlatan Tüketiciler Birliği Konya Şube Başkanı Kemal Özer, bu tür rekabet engelleyici haksız uygulamalara son verilmesi ve tüketicilerin daha fazla mağdur edilmemesi için yasal sürecin başlatıldığını kaydetti.

Kemal Özer dava konuları ile ilgili yaptığı açıklamada, 2002 Mart ayında kaldırılan şehir içi servislerinin diğer il ve ilçelerde halen uygulandığı halde Konya gibi büyük bir metropolde iptal edilmiş olmasının 4054 sayılı Rekabet Kanuna uygun olmadığı ve tüketicilerin söz konusu durum sebebiyle mağdur edildiğini anlattı.

Ayrıca farklı kalitede hizmet veren firmaların aynı fiyatı uygulamaları, kredi kartı ile ödeme imkanına son verilmesi, bagaja verilen yolcu eşyalarının fiş yada herhangi bir belge ile teminat altına alınmaması gibi keyfi ve sağlıksız uygulamaların yapıldığını kaydeden Kemal Özer şöyle dedi:

"Konya Otobüs İşletmecileri Nakliyeciler ve Acentacılar Derneği üyeleri ve Konya şehirler arası

Otobüs Terminali'nde faaliyet gösteren tüm firmalar aralarında yaptıkları haksız mesnetsiz ve Rekabet Kanunu'na, Tüketiciyi Koruma Kanunu'na ve Dernekler Kanunu'na aykırı kararlar alarak haksız rekabete neden olmaktadırlar. Bu kararlar nedeniyle tüketiciler mağdur edilmektedir. Alınan bu rekabet engelleyici kararlar sebebiyle serbest rekabetin oluşması ve pazarın gelişmesi de engellenmektedir. Bu nedenlerle alınan tüm dernek kararlarının iptal edilmesi, söz konusu uygulamaların durdurulması ve ilgili firmaların cezalandırılması amacıyla gerekli yasal süreci başlatmış bulunmaktayız" dedi

Firmaları şikayet edildiği kurumlar

1- Rekabet Kurumu

2- Tüketiciyi ve Rekabeti Koruma Genel Müdürlüğü

3- Kara Ulaşım Genel Müdürlüğü

4- Konya Valiliği

5- Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı

6- Konya Tüketici İl Hakem Heyeti Başkanlığı

7- Bankalar Birliği

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;