Konya'dan Gönderilen Yardımlar Lübnan'a Ulaştı

Konya'dan Gönderilen Yardımlar Lübnan'a Ulaştı

Lübnan'da İsrail katliamı sürerken Konya'dan savaş bölgesine gönderilen yardımları ulaştıran Konya yardım heyeti şehre döndü. Konya yardım heyeti kuzey Lübnan Yardım Bölgesinde İsrail Savaş uçaklarının tehdidi altında El Arida bölgesinde yardımlarını teslim ederken, El Arida yardım bölgesine giden yolların İsrail ordusu tarafından vurulduğu bildirildi.

Lübnan tüm dünyanın gözü önünde yok ediliyor, İsrail için açık bir yerleşim alanı haline getiriliyor. İsrail'in Lübnan'a yönelik bir ay önce başlattığı hava saldırılarında bir milyonu aşkın insan evsiz kalırken bini aşkın sivil hayatını kaybetti. Konya Büyükşehir Belediyesi ve Sivil Toplum Kuruluşları ( STK) Lübnan'daki haksız savaşa da sesiz kalmayarak ilk yardım kafilelisini geçtiğimiz hafta 4 kişilik bir heyetle birlikte gölgeye göndermişti. Suriye üzerinden bölgeye 6 tır dolusu yardım götüren heyet zorlu 4 günlük yolculuğun arından bölgeye ulaşarak yardımları Suriye'nin Debussie Sınır kapsından Lübnan topraklarına ulaştırmayı başardı. Konya Yardım Heyeti, İsrail tehdidi altında olan ve her an bombalanması beklenen Debbusie kapısından yardımların boşaltılamayacağı uyarısının ardından yardımları bombardımanın sürdüğü yollardan geçirerek El Arida yardım kampına ulaştırdı. Sorunsuz gerçekleşen yolculuğun ardından gece yapılması planlan yardımların teslim edilmesi İsrail'in sivillerde dahil hareket eden her şeyi vurması nedeniyle ertesi güne bırakılırken yardımlar bölgeden temin edilen üstü açık tırlarla Beyruta gönderildi. Yardımların nakli sırasında yardımların nakil edildiği bölgeye yakın alanların bombalanması zaman zaman çalışmaları durma noktasına getirirken yardımlar Türkiye'nin Halep Başkonsolosluğu koordinasyonunda gerçekleştirildi.

SAVAŞ MAĞDURLARINA ZİYARET

Suriye Halep Başkonsolosluğu kontrolünde yürütülen çalışmaların ardından Beyrut bölgesinden Suriye sınırına yakın köy ve kasabalara yerleşen savaş mağdurlarını ziyaret eden Konya yardım heyeti burada çok mağdur olan bazı ailelere nakti yardım yaparken, bölgedeki belediye başkanları ve diğer yöneticilerle görüşerek savaş mağdurlarının ihtiyaçları hakkında bilgi aldı.

TAYYİP ERDOĞAN, ABDULLAH GÜL ve KONYA'ya TEŞEKKÜR

Türkiye'nin her yönüyle üstüne düşeni yaptığını dile getiren Lübnan halkı Türkiye'den savaşı durdurmasını istedi. Lübnanlar savaşı durduracak güce sadece Türkiye'nin sahip olduğunu ve lider ülke olarak gördükleri Türkiye'nin savaşa rağmen kendilerini yalnız bırakmadığını söylediler. Başbakan Tayyip Erdoğan'a ve Abdullah Gül'e teşekkür eden Lübnan halkı Türk hükümetinin izlediği siyasetin ve kendilerine sağladığı desteğin diğer Arap ülkelerine de örnek olmasını dilediler. Lübnanlılar Konya halkına da teşekkür ederek yapılan yardımların kendilerine umut verdiğini ve Türk halkının sağaldığı desteğin maddi açıdan çok manevi anlamda kendilerini daha güçlü kıldığını bildirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde STK'larca Lübnan'a gerçekleştirilen yardımları götüren Konya Yardım Heyeti'nde Ahmet Aslantaş, Hasan Kavak, Hüseyin Baş ve Ali Koyuncu bulunuyordu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;