Konya'dan Filistin'e Yardım Eli

Konya'dan Filistin'e Yardım Eli

Filistin'de yaşanan acıya duyarsız kalmayan Konyalı işadamları ve sivil toplum kuruluşları, hazırladıkları 14 TIR'lık yardım konvoyunun 10'unu dualar eşliğinde Gazze'ye gönderdiler. Uğurlama programına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Filistin'de yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduklarını belirterek İsrail'in gerçekleştirdiği zulmü kınadı. Başkan Akyürek, Konya olarak Filistin halkının yanında olduklarını dile getirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Sosyal Araştırma ve Dayanışma Vakfı (SADAV), Konyalı işadamları ve sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde hazırlanan 14 TIR’lık konvoydan 10’u Gazze’ye gitmek üzere yola çıktı.

Gıda, tıbbi malzeme ve jeneratör gibi yardım malzemeleri yüklü TIR’ları uğurlamak üzere Mevlana Kültür Merkezi’nde bir program düzenlendi. Programa Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Selçuklu Belediye Başkanı Adem Esen, Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, KOSKİ Genel Müdürü Ahmet Sorgun, Kızılay Derneği Konya Şube Başkanı Kemal Gödeneli, SADAV Başkanı Ercan Uslu ile Konya-Karaman Tabip Odası Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

Programda konuşan SADAV Başkanı Ercan Uslu, Filistin için hazırladıkları konvoya Konyalı esnaftan büyük destek gördüklerini söyledi. Gazze’ye gitmek üzere 14 TIR hazırlandığını kaydeden Uslu, bunlardan 10’unun yola çıktığını, 4’ünün ise onlardan bir gün sonra yola çıkacağını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Konya olarak Filistin’de yaşanan olaylardan büyük üzüntü duyduklarını belirterek, İsrail’in gerçekleştirdiği zulmü kınadı. Konya halkının tamamının Filistin konusunda aynı duyarlılıkta olduğunu dile getiren Başkan Akyürek, “Gazze’deki kardeşlerimiz için hepimiz elimizden gelen desteği veriyoruz. Hazırlanan 14 TIR’lık konvoy için tüm sivil toplum kuruluşlarına ve esnaflarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Başbakanlık ve Kızılay tarafından Filistin için açılan hesaplara katkıda bulunulmasını isteyen Başkan Akyürek, Konya halkının bugüne kadar sıkıntı içinde olan dünya insanına elinden geldiğince destek olduğunu ve destek olmaya da devam edeceğini söyledi.

Konuşmaların ardından, Türk Kızılayı aracılığıyla Filistin’e ulaştırılacak 10 TIR dualar eşliğinde Gazze’ye yola çıktı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;