Konya'dan Dünya Barışına Katkı

Konya'dan Dünya Barışına Katkı

2007 yılı Şeb-i Arus törenlerinde, dünyada barışına katkıda bulunan kişilere verilmek üzere ''Uluslararası Mevlana Barış Ödülü'' tanıtım toplantısı İstanbul'da yapıldı. Tanıtım toplantısını gerçekleştiren Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, amaçlarının dünya barışına, insanlığın ihtiyaç duyduğu huzura katkı sağlamak olduğunu bildirdi. Başkan Akyürek?in İstanbul?da gerçekleştirdiği tanıtım toplantısına ünlü yazarlar ile sanatçılar da katıldı.

Sultanahmet'teki Four Seasons Otel'de düzenlenen "Buluşma 1" adlı toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Bayhan, Yazar Avni Özgürel, Ömer Lütfi Mete, Toktamış Ateş, Ümit Meriç ve sanatçı Erol Büyükburç, Nadide Sultan ile Pelin Batu'nun da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, geceyi tüm dünyanın ilgiyle izlediği ve Mevlana Haftası öncesinde, Konya'ya ilişkin projelerini paylaşmak üzere organize ettiklerini söyledi. Akyürek, İstanbul'un Mevlana ile benzerliği olduğunu, toplantıyı da bu yüzden İstanbul'da organize ettiklerini belirterek, "Mevlana öğretisinin karşılığını en çok İstanbul'da bulmuş olmasının derin bir manası vardır. Dışarıdan gelen hiç kimseyi yabancılaşmayan ve kendinden sayan İstanbul, bu yönüyle Mevlana'ya benzemektedir" dedi. Toplantısının birinci bölümünü Türkiye'de Konya İmajı ve Konya'da Hayat Tarzı araştarımlarının sunumuna ayıran Başkan Akyürek, Konya denince akla gelen ilk şeyin, yüzde 64 ile Mevlana olduğunu belirterek yapılan bir ankette, ankete katılanların yüzde 39'unun kent imajını olumlu, yüzde 14'ünün olumsuz bulduğunu, en çok tanınan Konyalı olarak da yüzde 49 ile Mevlana'nın ilk sırada, yüzde 18 ile şarkıcı Nadide Sultan'ın ise ikinci sırada yer aldığını vurguladı.

Toplantının ikinci bölümünde 'Uluslararası Mevlana Projesi'ne' ayıran Başkan Akyürek, "Bizler 2007 yılı Şeb-i Arus törenlerinde, dünyada barışa katkıda bulunan kişilere verilmek üzere bir Uluslararası Mevlana Barış Ödülü ihdas etme kararı aldık. Bu tür projeler zaman ister. Bunun için hazırlık çalışmalarına 2 yıl ayırdık. İlk 6 ayda proje ve ödülün genel çerçevesini belirlenmek üzere çalışmalar yapılacak. İkinci 6 ayda jüri oluşturulacak ve 2007 Aralık ayına kadar jüri ile birlikte hareket edilecek. Jüri, ülkemizde ve dünyada barışa hizmet etmiş, insanlar arasında ayırımcılığa gitmemiş, yetkinlik ve tarafsızlığa sahip kişilerden oluşacaktır. Proje her türlü telkinden uzak, yalnızca barışa hizmet eden bir proje olacaktır" diye konuştu. Başkan Akyürek, amaçlarının dünya barışına, insanlığın ihtiyaç duyduğu huzura katkı sağlamak olduğunu bildirirken, Uluslararası Mevlana Barış'ı ile barışa katkı sağlamak isteyenleri cesaretlendireceklerini bildirdi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;