Konya'da Tasarruf Var, Kesinti Yok

Konya'da Tasarruf Var, Kesinti Yok

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, su tasarrufu ile ilgili halka yapılan çağrılara olumlu yanıt aldıklarını ve yüzde 10 oranında su tasarrufu sağladıklarını bildirdi. Konya'da halka biri ücretsiz iki ayrı su şebekesiyle su dağıtımı yapılıyor.

Dünya Belediye Başkanları İklim Değişikliği Birliği Üyesi ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri nedeniyle yaşanan su sorunlarının bilinçli su tüketimi ile aşılabileceğini bildirdi. Başkan Tahir Akyürek, dünyanın büyük bir iklim değişikliği yaşadığını belirterek bu durumun yağışların periyodik seyrini de etkilediğini ve bunun çoğu bölgeye olumsuz olarak yansıdığını açıkladı. Yaşanan iklim değişikliği ve küresel ısınmadan en çok etkilenen illerin ve bölgelerin başında Konya'nın geldiğini belirten Başkan Akyürek, Türkiye'de birçok şehrin son aylarda su problemi yaşamasına rağmen, kendilerinin 1 yılı aşkındır uyguladıkları tasarruf tedbirleri ile Konya'da herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını dile getirdi. Akyürek, 'Konya olarak modern sulama tekniklerini kullanma ve su tasarrufu konusunda yeni planlar hazırladık. Tasarruf politikaları konusunda hemşerilerimiz bize büyük destek verdi. Geçen yıl Haziran ayına göre bu yıl su abone sayımız yüzde 20 arttı. Bu artış aynı zamanda suda yaklaşık yüzde 20 artış olmasını gerektiriyordu. Ancak, artış olmamasına rağmen yüzde 10 civarında bir tasarruf oluştu. Bu kuraklık döneminde su kenti ihtiyacı duymadığımız gibi bahçe sulama için Meram bölgesinde sulama kanallarına 3 kez su verdik. İhtiyaç duyulursa 4 kez de verebiliriz. Tasarruf yaparsak kesintiye gitmeyiz uyarılarımızı dikkate alan hemşerilerimize bu başarı için teşekkür ediyorum. Bu başarı tüm Türkiye'ye örnektir' dedi.

Konya'nın su bilgileri

Konya baraj ve kuyulardan olmak üzere iki ayrı kaynaktan şehir içme suyunu, doğal membalardan da ücretsiz dağıtımını gerçekleştirdiği tatlı su ihtiyacını karşılıyor. Türkiye'nin iki ayrı su dağıtım şebekesine sahip tek ili olma özelliğine sahip Konya'da 773 ayrı noktada kurulan çeşmelerle de halka tatlı su dağıtımı ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Halkın bilinçli su tüketimi nedeniyle her iki şebekede de su kesintisine gidilmedi. Her iki şebekede yaklaşık yüzde 10'un üzerinde su tasarrufu sağlandı.

Konya'nın 4 milyon 86 bin 456 metre şehir suyu şebekesi, 390 bin 871 metre de tatlı su şebekesi bulunuyor. Şehir içme suyu 20 adet su pompa istasyonu, 215 adet kuyu ve 1 barajdan arıtma tesisi aracılığıyla sağlanıyor. Günlük ortalama 170 bin metre küp su; 50 gömme ve 7 ayaklı su deposu aracılığıyla depolanıyor. Konya Büyükşehir Belediyesi'nin 287570 su abonesi bulunuyor.

Öte yandan yapım çalışmaları KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen Atıksu Arıtma Tesislerinin tamamlanmasıyla şehir içi yeşil alanların ve tarım alanlarının buradan temin edilen su ile sulamasının yapılması halinde şehirdeki su tasarruf oranının önemli değerlere çıkması bekleniyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;