Konya'da 'Lale' Mevsimi

Konya'da 'Lale' Mevsimi

Konya Büyükşehir Belediyesi, bu yıl Konya'nın parklarına, ana caddelerine ve yol kenarlarına farklı türlerden toplam 2 milyon lale ve 600 bin mevsimlik çiçek dikti. Erken açan türlerle şehirde bugünlerde başlayan renk cümbüşü, diğer çiçeklerin de açmasıyla Mayıs ayı ortasına kadar sürecek.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından başta Alaaddin Tepesi olmak üzere şehrin yeşil alanları ve ana arterlerine dikilen lalelerin açmasıyla, Konya'da çiçeklerden oluşan renk cümbüşü yaşanıyor. Şehrin merkezi yerlerinde halkın göz zevkine hitap eden nergis, sümbül, zambak gibi çiçeklerin yanında farklı renklerde açan laleler dikkat çekiyor.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, baharın müjdecisi olan lalelerin açması şehrin renkli bir görüntüye büründüğünü belirterek, rengarenk çiçeklerin hem kokuları, hem de renkleriyle insanları dinlendirdiğini söyledi. Başkan Akyürek, dikilen 2 milyon lalenin yaklaşık 800 bininin açtığını, diğer lalelerin de aşama aşama iki hafta içinde açacağını belirterek, 'Lalelerle birlikte şehir geneline dikilen 600 bin adet menekşe, nergis, sümbül ve çiğdem de açtı. Bir ay içinde zambak ve liatrislerin de açmasıyla şehir genelinde oluşan renkli görüntü Mayıs ayı sonuna kadar devam edecek' dedi.

Dikimler, Büyükşehir Belediyesi'ndeki peyzaj mimarlarının tematik tasarımlarına göre yapıldı. Lalelerle yapılan semazen, yeşil kubbe ve Selçuklu Yıldızı motifleri görenleri büyülüyor.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;