Konya'da Filistin Kültürü Tanıtıldı

Konya'da Filistin Kültürü Tanıtıldı

Konya'daki Filistin Kültür Haftası etkinlerinin son gününde yer alan Filistin halk oyunları gösterisi büyük beğeni topladı. Lübnan'daki Filistinliler tarafından kurulan grupların gösterileri ayakta alkışlandı.

Dış İşleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Ankara, Konya ve İstanbul'da düzenlenen Filistin Kültür Haftası etkinliklerinin Konya bölümü halk oyunları gösterisi ile tamamlandı.

Büyükşehir Belediyesi Mevlâna Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinliğe Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mithat Büyükalim, Kültür Memur-Sen Genel Başkanı Galip Yıldırım ile davetliler katıldı.

Gösteri öncesi bir konuşma yapan Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nebil Maruf, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için düzenlenen etkinliğe gösterilen ilgiden dolayı teşekkür etti. Filistin halkının kurtarmanın herkesin görevi olduğunu söyleyen Maruf, 'Tüm dünya bilsin ki, biz Filistin'deyiz ve dimdik ayaktayız. Filistin halkı adına bize verdiği desteklerden dolayı Türk halkına teşekkür ediyoruz' dedi.

Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mithat Büyükalim de, Filistin halkının her zaman yanında olmaya devam edeceklerini belirterek, tüm dünya insanlarının barış içinde daha güzel günlerde bir arada yaşamasını diledi.

Vali Yardımcısı Nevzat Dalkıran ise, Filistin ile Türk halkı arasında tarihten gelen bağlar olduğunu vurgulayarak, Filistin halkının sıkıntılarını paylaştıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından Lübnan'daki Filistinliler tarafından kurulan Aksa Filizleri Grubu ile Hanin (Özlem) Grubu'nun birlikte hazırladıkları konser ve halk oyunları gösterisine geçildi. Filistin halk oyunlarından örnekler sunan grup üyeleri, izleyenler tarafından ayakta alkışlandı.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;