Konya ve Saraybosna Kardeş Şehir Oluyor

Konya ve Saraybosna Kardeş Şehir Oluyor

Bosna-Hersek Saraybosna Kanton Başbakanı Denis Zvizdiç, Bosna-Hersek halkı için büyük önem taşıyan Konya?ya ile Saraybosna?nın kardeş şehir ilan edilmesini istediklerini belirterek bağımsızlıklarına önemli katkı sağlayan Konya halkına minnettar olduklarını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Kültür Dairesi Başkanı Ercan uslu, Basın Müdürü Galip Marlalı ve Dr. İzzet Sancaklı, Bosna-Hersek Saraybosna Kanton Başbakanı Denis Zvizdiç ve Saraybosna Kanton Meclis Başkanı Prof. Meliha Aliç'i makamında ziyaret etti.

Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyarette konuşan Başbakan Denis Zvizdiç, Bosna-Hersek halkının Konya'yı sevdiğini belirterek Saraybosna ile Konya'nın kardeş şehir olması gerektiğini dile getirdi. Gerekli prosedürün kısa süre içerisinde tamamlanması için girişimlere hemen başlanacağını kaydeden Zvizdiç, Konya'nın kendileri için büyük ve özel bir şehir olduğunu açıkladı. 'Konya'dan bize gelen yardımlar hayatta kalmamızı sağlamıştır. Tarihteki en zor dönemimizde yanımızda olan dostlarımız kendilerini göstermiştir. Kalbimiz size her zaman açık. Konya'ya Saraybosna'dan bu duygularla dönün' diyen Başbakan Zvizdiç, ziyaretten dolayı Konya'dan gelen heyete teşekkür etti.

Saraybosna Kanton Meclis Başkanı Prof. Meliha Aliç de Bosna-Hersek'in en zor günlerinde yanlarında Konya'nın bulunduğunu belirterek, bunu hiçbir zaman unutmayacaklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise Konya'nın 1 milyon nüfuslu bir kent olduğunu söyleyerek, Bosna-Hersek ile işbirliği konularını ele aldıklarını kaydetti. Saraybosna ile Konya'nın ilişkilerini güçlendirmek istediklerini belirten Başkan Akyürek, 'Kardeş şehir olarak gördüğümüz Saraybosna ile ilişkilerimiz hem kültürel anlamda, hem de ticari anlamda yoğunlaşacak.'dedi. Türkiye'nin AB yolunda olduğunu hatırlatan Başkan Tahir Akyürek, ülkelerinde AB'de şehirlerle temsil edildiğine işaret ederek Konya'nın gelişimiyle Türkiye'nin AB'deki yüzü olacağını bildirdi. Başkan Akyürek, Avrupa'nın merkezinde bulunan kardeş ülke Bosna-Hersek'inde Türkiye ile birlikte AB'ye girmesini temenni ettiklerini açıkladı.

Konya'nın Saraybosna ile kardeş şehir ilan edilmesi teklifinden memnuniyet duyduklarını söyleyen Başkan Akyürek, 'Konya ile Saraybosna'nın kardeş şehir olmaları hususunda tarafımıza düşen tüm işlemleri en kısa sürede tamamlayacağız. Bu bağlamda yüz yıllardır kendimize kardeş gördüğümüz Bosna-Hersek devleti ve Saraybosna şehirlerinde Konya ve Mevlâna günleri düzenlemek istiyoruz. Ayrıca burada Saraybosna'da birde Konya Kültür Evi kurulmasını arzuluyoruz. Gerçekleştirilen çeşitli kültürel aktivitelerin şehirler arasında ticari ilişkileri de geliştireceğine inanıyoruz. Saraybosna'da Konya ve Konya halkı için büyük önem arz etmektedir. Bu nedenle şehrimizin en büyük mahallesinin adı Bosna-Hersek'tir. Yine şehrimizde yapım çalışmalarını başlattığımız en büyük parkımızın adı da Saraybosna olacaktır. Yine aynı bölgede yapım çalışmaları devam eden ve şehir ulaşımını önemli ölçüde rahatlatacak olan en güzel caddelerimizden birinin adı da Aliya İzzetbegoviç'tir. Konya, Saraybosna'ya önem veriyor. Mayıs ayı içerisinde Bosna-Hersek'te gerçekleştirilecek fuara Türkiye ve Konya'dan çeşitli firmaların katılması için üzerimize düşeni yapacağız' dedi. Başkan Akyürek, Bosna-Hersek Kanton Başbakanı Zvizdiç ve Meclis Başkanı Aliç'i Konya'da yapılacak açılış törenlerine davet etti.

Bu arada Başbakan Zvizdiç 70 bin öğrenciye sahip olan Selçuk Üniversitesi ile Bosna-Hersek Üniversitesi'nin öğrenci değişikliği için Başkan Akyürek'ten gerekli görüşmeleri yapması ricasında da bulundu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;