Konya Ve Mevlâna'ya İlgi Her Geçen Gün Artıyor

Konya Ve Mevlâna'ya İlgi Her Geçen Gün Artıyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlâna Yılı dolayısıyla gerçekleştirdikleri tanıtım programlarının karşılığını almaya başladıklarını belirterek, bunun son örneğinin Amerikalı yazar Stephanie Elizondo Griest'in yazdığı 'Her Kadının Gitmesi Gereken 100 Yer' isimli kitapta Konya ve Mevlana'nın yer alması olduğunu belirtti.

Dünyaca ünlü Amerikalı yazar Stephanie Elizondo Griest tarafından kaleme alınan 'Her Kadının Gitmesi Gereken 100 Yer' isimli kitapta, dünya üzerinde mutlaka gidilmesi ve bilinmesi gereken yerlerden birisi olarak Konya ve Hz. Mevlâna da gösterildi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2007 Mevlana Yılı dolayısıyla gerçekleştirdikleri yurtiçi ve yurtdışı tanıtım programlarının karşılığını almaya başladıklarını ifade etti. Dünyanın her yerinden Konya'ya ilginin gün geçtikçe arttığını dile getiren Başkan Akyürek, 2013 yılına kadar Konya'da 10 milyon turisti ağırlamaya hazır olduklarını kaydetti. 2007 Mevlâna Yılı'nda, Mevlâna merkezli çalışmaların en önemli ayağını yurtdışı tanıtım programlarının oluşturduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, '23 ülkede, 74 şehirde düzenlediğimiz Konya ve Mevlâna Günleri etkinliklerinde Konya tarihindeki en büyük yurtdışı tanıtım faaliyetlerini gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmaları kendimiz için değil, şehrimiz, insanımız, kültürümüz ve tüm insanlık için yapıyoruz' dedi.

Son olarak, 12-19 Haziran tarihleri arasında Güney Kore'de yapılacak Konya ve Mevlana Günleri kapsamında, Daejeon, Kangning şehirlerinde Rumi Forumu, Afrikalı çocuklar yararına düzenlenecek olan bir program, Chongnam Üniversitesi ve Uluslararası Kangning Kültür Festivali'ne katılacaklarını kaydeden Başkan Akyürek, bu programlarda Konya ve Mevlâna'nın sosyal ve kültürel değerlerinin layıkıyla tanıtılacağına dikkat çekti.

Başkan Akyürek, Konya ve Mevlâna'ya olan ilginin son örneğinin Amerikalı yazar Stephanie Elizondo Griest'in yazdığı 'Her Kadının Gitmesi Gereken 100 Yer' isimli kitapta, dünya üzerinde mutlaka gidilmesi ve bilinmesi gereken yerlerden birisi olarak Konya ve Hz. Mevlana'nın gösterilmesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;