Konya ve Mevlana Günleri Bakü'de

Konya ve Mevlana Günleri Bakü'de

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Mevlana Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlediği Konya ve Mevlana Günleri, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de devam etti. Yoğun ilgi gören programa Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı, Azerbaycan'ın Türkiye Büyükelçisi, Azeri Milletvekilleri ile Bakü halkı katıldı.

2007 Mevlana Yılı etkinlikleri çerçevesinde Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenen Konya ve Mevlana Günleri, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de devam etti. Müslüm Makomayev Azerbaycan Devlet Filarmonisi’nde düzenlenen program, Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebulfeyz Karayev, Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Azerbaycan Milletvekilleri, Azerbaycan Yazarlar Birliği Genel Başkanı başta olmak üzere Azerilerden yoğun ilgi gördü.

MEVLÂNA TÜM ZAMANLARI KAPSIYOR

Programın açış konuşmasını Bakü Milletvekili Rafael Hüseyinov yaptı. Hazreti Mevlana’nın öğretilerinin evrensel olduğunu belirten Hüseyinov, Mevlana gibi bir dahinin sadece bir günle, bir ayla ve bir yılla anılmayacağını; O’nun tüm zamanları kapsadığını söyledi.

Azerbaycan Kültür Bakanı Ebulfeyz Karayev de, Hazreti Mevlana’nın felsefesinin dinlerden, itikatlardan, ülkelerden ayrı tutulması gerektiğini söyleyerek, Hazreti Mevlana’nın felsefesinin Azerbaycan tarih ve medeniyetine de kök saldığını kaydetti.

Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı ve Milletvekili Anar Rızayev’in de bir konuşma yaptığı programda Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Ercan Uslu ise, şu ana kadar doğu ve batıda birçok ülkede geniş katılımlı programlara imza atıldığını belirtti. Uslu, en verimli programlardan birinin Azerbaycan’da geçtiğini anımsatarak, Bakülüleri Konya’daki Şeb-i Arus etkinliklerine davet etti.

ÜNLÜ SANATÇIDAN FOTOĞRAF GÖSTERİSİ

Bakü’de düzenlenen Mevlana Kompozisyon Yarışması’nda dereceye girenler, ödüllerini Azerbaycan’ın ünlü halk şairlerinden Fikret Goca’nın elinden alırken, gecede dünyanın en iyi foto muhabirlerinden İran doğumlu Azeri asıllı ünlü fotoğraf sanatçısı Reza Deghati’nin Mevlana Yılı için seçtiği fotoğraflardan oluşan Ateşin Raksı isimli fotoğraf gösterimi de büyük beğeni topladı.

Gecenin finalinde Konya Büyükşehir Belediyesi Sema Ekibi’nin gösterisi, izleyenleri adeta büyülerken, sema gösterilerini cep telefonlarıyla kayda alan Azeriler de ilginç görüntü oluşturdu. Programlar nedeniyle Bakü’de de Mevlana Yılı etkinlikleri düzenlenmesinden memnuniyetlerini dile getiren Azeriler, programların düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;