Konya Protokolü, Gaziler İle İftarda Buluştu

Konya Protokolü, Gaziler İle İftarda Buluştu

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Konya protokolü ve gaziler ile iftar yemeğinde bir araya geldi.

Konya protokolü ve gaziler, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Akyürek’in verdiği iftar yemeğinde bir araya geldi.

Konya Büyükşehir Belediyesi’ndeki iftar yemeğine Vali Osman Aydın, Garnizon Komutanı Tümgeneral Alaeddin Örsal, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ergun Koçak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şefik Bilir, İl Müftüsü Şükrü Özbuğday, Konya Muharip Gaziler Derneği Başkanı Yaşar Öner, Kore, Kıbrıs ve Güney Doğu gazileri ile eşleri katıldı.

İftar yemeğinden sonra bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, gazileri minnetle, şehitleri rahmetle andıklarını belirterek Gaziler Günü’nü kutladı. Başkan Akyürek, “Mustafa Kemal Atatürk’e Gazilik ve Mareşallik unvanının verildiği 19 Eylül 1921 tarihinden bu yana 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanıyor. Atatürk’ten bugüne vatan ve millet için savaşan ecdadımızı hayırla ve rahmetle yâd ediyoruz” dedi.

Konya Valisi Osman Aydın da, Türk Milleti için rütbelerin en büyüğünün şehitlik ve gazilik olduğunu vurgulayarak, Anadolu’daki Türk varlığını yok etmek için birçok savaşlar yapıldığını, ancak vatan için hayatını feda eden şehitler ile gazilerin buna fırsat vermediğini söyledi. Atatürk’ün Gazi ve Mareşal unvanını almasının 87’inci yılını kutlayan Vali Aydın, hayatta olan gazilere uzun ömürler dilerken; şehitleri rahmetle andıklarını kaydetti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;