Konya Olarak Zümrüt'ten Ders Aldık

Konya Olarak Zümrüt'ten Ders Aldık

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, 2 Şubat 2004 yılında yıkılan Zümrüt Apartmanı'nın Konya'da inşaat sektörü ile ilgili birçok konuda yenilik yapılmasını sağladığını belirtti. İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanlığı'na yeniden seçilen Ramazan Özkaya'yı ziyaret eden Başkan Akyürek, faciada hayatını kaybedenleri rahmetle andıklarını belirterek, 'Hukuki süreç devam ettiği için Zümrüt Apartmanı'nın yeri ile ilgili çeşitli düşüncelerimizi hayata geçiremedik. Bu sürecin bitmesiyle onların hepsini hayata geçireceğiz' dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanlığı'na yeniden seçilen Ramazan Özkaya'yı oda binasında ziyaret etti.

Ramazan Özkaya'ya yeni görevinde başarılar dileyen Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, meslek odalarının önemli görevleri yerine getirdiğini belirterek, günümüzdeki meslek odalarının Osmanlı dönemindeki Ahi teşkilatlarının birleştiricilik özelliğini üstlendiğini kaydetti. İnşaat Mühendisleri Odası'nın Konya'nın düzenli bir şehir olmasında önemli katkıları olduğunu ifade eden Başkan Akyürek, İnşaat Mühendisleri Odası ile bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da birlikte güzel hizmetler ortaya koymaya devam edeceklerini söyledi.

Zümrüt Apartmanı faciasının ikinci yılı nedeniyle de bir açıklama yapan Başkan Akyürek şunları söyledi: 'Zümrüt Apartmanı'nın yıkılması tüm Konya'yı üzüntüye boğmuştu. Allah böyle bir acıyı Konyamıza ve ülkemize bir daha yaşatmasın. Bu olayda en çok acıyı çekenler kayıpları olan insanlar. Onların üzüntülerini de anlıyoruz. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması için hem yerel yönetimler, hem kamu yöneticileri olarak elimizden geleni yapıyoruz. Bu faciadan Konya'nın çıkardığı dersler oldu. Belediye seçiminden sonra bu olay Meclis gündemine geldi. 2004 yılı sonuna doğru bir Kent Koordinasyon Kurulu oluşturuldu. Bu kurul, hem oda yöneticilerimiz, hem de belediyelerimizin yetkililerinin sürekli katılımı ile toplanan, yeni inşaat yönetmeliklerine uygun yapılanmayı takip eden bir kurul. Büyükşehir Belediyesi olarak 3 merkez ilçe belediyesi ile birlikte 2005 yılı başında Kent Koordinasyon Kurulu'nun ortaya koyduğu görüşler doğrultusunda bir dizi kararlar aldık. Onlardan birisi, imar yönetmeliğinin yenilenerek, eskiden ruhsat almış ama inşaata başlamamış, veya başlamış olan inşaatlarla ilgili bir uygulama idi. Hiç inşaata başlanmamış ise, 2005 yılının mayıs ayından itibaren o mevzuata göre uygun davranış öngörülüyordu. Daha önceden inşaata başlanmışsa, inşaata başlama tarihindeki mevzuatın kabul edilmesi gerekiyordu. İnşaatlarda 2005 yılından itibaren hazır betonun yaygınlaştırılması, eğer elle karılıyorsa belediyelerin her katta ve 200 metrekarede beton numunesi alarak takibi uygulaması da böylece gerçekleşmiş oldu. Yine, binaların altındaki kuyular gündeme geldi. Belli bir süre konularak bütün kuyuların kapatılması konusunda KOSKİ Genel Kurulu'nda aldığımız bir karar ile yüzlerce kuyu kapatıldı. Kapatılma işlemi devam ediyor. Bu konuda hem odalarımızın, hem de halkımızın gösterdiği işbirliği tüm Türkiye'ye örnek oldu. Ayrıca, 2006 yılından itibaren inşaatlarda çalışan sorumlu ustalardan belge istenmesi zorunlu hale getirildi. Konyamızda yaşanan bu hadise, tüm inşaat sektörünün yeniden gözden geçirilmesini sağladı. Bu yıldönümü nedeniyle, Zümrüt Apartmanı'nda vefat eden hemşerilerimizi rahmetle anıyor, yakınlarına başsağlığı diliyoruz. Hukuki süreç devam ettiği için Zümrüt Apartmanı'nın yeri ile ilgili çeşitli düşüncelerimizi hayata geçiremedik. Bu sürecin bitmesiyle onların hepsini hayata geçireceğiz.'

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Ramazan Özkaya da, ziyaretinden dolayı Başkan Akyürek'e teşekkür ederek, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hem üyeleri, hem de Konya için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;