Konya Modern Entegre Katı Atık Tesisine Kavuşuyor

Konya Modern Entegre Katı Atık Tesisine Kavuşuyor

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin AB desteği ile gerçekleştireceği Konya Katı Atık Yönetimi Projesi kapsamında Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile müşavir firma temsilcileri Konya'da incelemelerde bulundu. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AB desteği ile yapılacak Katık Atık Yönetim Projesi'nin Türkiye'deki en önemli projelerden biri olacağını ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin AB desteği ile gerçekleştireceği Konya Katı Atık Yönetimi Projesi hayata geçiriliyor.

Proje kapsamında teknik gezi ve incelemelerde bulunmak üzere Konya’da bulunan Avrupa Komisyonu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile müşavir firma temsilcileri Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile bir araya geldiler.

Konya’daki en önemli eksiklerden birinin katı atıkların düzenli bertaraf edildiği modern bir tesis olduğunu belirten Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, AB Komisyonu’nun katkıları ile yapımına başlanacak Katık Atık Yönetim Projesi’nin Türkiye’deki en önemli projelerden biri olacağını söyledi.

PROJE BEDELİ 15 MİLYON EURO

Konya’da yıllık 400 bin ton katı atık üretildiğini hatırlatan Başkan Akyürek, “Proje çalışmalarına 15 Ekim 2005’te başladığımız, finansmanının önemli bir bölümü AB tarafından karşılanan, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen bu proje Konya’ya son yıllarda yapılan önemli yatırımlardan biri olacaktır. Proje için Karatay ilçemizin Saraçoğlu mevkiinde 1 milyon 700 bin metrekarelik alan seçilmiş ve proje çalışmalarına başlanmıştır. Projenin ilk 4 yıllık yatırım bedeli 15 milyon Euro’dur. Bu bedelin yüzde 75'i AB ile Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından, yüzde 25’si de Belediyemiz tarafından karşılanacaktır” dedi.

KONYA PROJEYE SAHİP ÇIKIYOR

Heyetin başkanı Avrupa Komisyonu Bölgesel Gelişme Genel Müdürlüğü Türkiye Masası Sorumlu Uzmanı Richard Masa ise, Türkiye genelinde birçok şehre proje ziyaretlerinde bulunduklarını belirtti. Gezdikleri yeni düzenli depolama sahası, Tıbbi Atık Tesisi, Geri Kazanım Tesisi’nin Büyükşehir Belediyesi’nin bu işi ne kadar ciddiye aldığının göstergesi olduğunu vurgulayan Richard Masa, Konya’da projeye sahip çıkılmasından mutlu olduklarını dile getirdi.

2 gündür Konya’da bulunan heyetin yaptığı gezi ve incelemelerin ardından AB Komisyonu’nun Konya Büyükşehir Belediyesi’ne vereceği hibe kesinleşecek ve önümüzdeki günlerde projenin ihalesine çıkılacak.

KONYA KATI ATIK YÖNETİMİ PROJESİ

Konya Katı Atık Yönetimi Projesi çalışmalarına 15 Ekim 2005 tarihinde başlandı. Projenin uygulanması için iklim, çevre, kentsel gelişim, ulaşım gibi unsurlar göz önüne alınarak, Karatay İlçesi Saraçoğlu Mahallesindeki 1 milyon 700 bin metrekarelik alan seçildi. Proje için Çevre ve Orman Bakanlığından “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” kararı alındı. Fizibilite çalışmaları tamamlanarak Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) başvurusu yapılan projede; 20 yıl kapasiteli tesisin ilk 4 yıldaki yatırım bedeli 15 milyon Euro.

Proje kapsamında; 55 hektarlık alana sahip olan Aslım Katı Atık Depolama Sahasının rehabilitasyonu, düzenli katı atık depolama alanı, kompost tesisi, katı atık transfer istasyonu, katı atık sızıntı suyu arıtma tesisi, metan gazından elektrik üretim tesisi yapımlar ile bu tesislerde kullanılacak ekipman ve iş makinelerinin alımı gerçekleştirilecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;