Konya Model Kent Olacak

Konya Model Kent Olacak

Konya Belediyeler Birliği tarafından Hilton Otel'de düzenlenen eğitim seminerinde, belediyeler kanunu ve Analitik bütçe konuları ele alındı. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ilgili kanunları ilk uygulayan ve halkına kanunların verdiği yetkilerle en iyi hizmeti götüren yerel yönetimin Konya belediyeleri olacağına inandığını ifade etti. Başkan Akyürek, Konya?nın AB sürecinde Türkiye?nin model kenti olarak sunulabileceğini ifade etti.

Konya Belediyeler Birliği tarafından Hilton Otel'de düzenlenen eğitim seminerine Konya Valisi Ahmet Kayhan, Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek, İlçe ve Belde Belediye Başkanları ve çok sayıda belediye çalışanı katıldı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Konya Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek belediyelerin sorunlarının çözümü konusunda eğitimin büyük önem taşıdığını söyledi. Belediyecilik anlayışının değişmeye başlamasıyla birlikte, yeni gelişmelerin bu tür eğitim seminerlerinde takip edilebileceğini belirten Akyürek, şunları söyledi:

''Konya Belediyeleri olarak, işbirliği ve dayanışma içerisinde olarak diğer belediyeler için model olmamız gerekir. Özellikle insan haklarının, demokrasinin, halkın yönetime katılımının tartışıldığı bir ortamda AB devletlerine bizim verebileceğimiz mesajlar var. Çünkü millet olarak genlerimizde, henüz AB'nin ulaşamadığı, bir arada yaşama geleneğimiz var. Millet olarak biz buna sahibiz. Konya olarak ise bu geleneğe daha çok sahibiz. Bu anlamda onlara uluslararası bir model sunmak zorundayız. Konya Türkiye'nin AB'ye ve dünyaya sunacağı model bir kent olabilir. Biz dünya kenti Konya için çalışıyoruz. Bu çalışmamız hem hemşerilerimize, hem de ülkemizin aydınlarına heyecan veriyor. Bu kapsamda önemli çalışmalara imza attık. Fransa'nın Sarbonne Üniversitesi ile işbirliğine giderek şehrin gelişimi konusunda projeler üzerinde birlikte çalışacağız. 30 yılda yapılamayan Mevlana Kültür Merkezi'nin yapım işini devir aldık ve 100 günde bitirilmesi için çalışmaları başlattık. Mevlana Kültür Merkezi 17 Aralık'ta halkımızın hizmetinde olacak. Yine aynı bölgede başlattığımız Kent dönüşüm projemizi şehrin diğer alanlarında da uygulayarak Konya'yı bir inanç turizmi merkezi haline getireceğiz' dedi.

Belediyelerin, belediyecilik ile ilgili bütün yasalardan haberdar olması gerektiğini belirten Konya Valisi Ahmet Kayhan, uygulanmayan ya da yanlış uygulanan yasaların kağıt üzerinde kalmasının bir anlam ifade etmediğini söyledi.

Konya Belediyeler Birliği tarafından organize edilen bu seminerin bu yüzden büyük önem taşıdığını vurgulayan Vali Kayhan, ''Konya, belediyecilik uygulamalarıyla birçok kente örnek oluyor. Bundan sonra da bu tür faaliyetlerle örnek belediyecilik anlayışını devam ettireceğine inanıyorum'' dedi.

Konuşmaların ardından seminerde,

- İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür Vekili Necip Çakmak ' Belediye ve Büyükşehir Belediye yasalarının getirdikleri, İçişleri Bakanlığı'nın belediyelere yardımları'

- Bayındırlık Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürü Dr. Hami Yıldırım 'Belediyeler ve T.A.U Genel Müdürlüğü İlişkileri'

- İller Bankası Genel Müdürü Hidayet Atasoy ' Belediyeler ve İller Bankası İlişkileri'

- Sayıştay 1. Daire Üyesi Abdurrahman Acar

ilgili konularda birer konuşma yaparak katılımcıların sorularını yanıtladılar.

Konya'daki ilçe belde belediye başkanları ve personelinin katıldığı seminer programı yarın 'İçişleri Bakanlığı Kontrolörler Kurulu Başkanı Hayrettin Güngör'ün' ele alacağı 'Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası ve Analitik Bütçe konusuyla sona erecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;