Konya, MOBESE Sistemine Kavuşuyor

Konya, MOBESE Sistemine Kavuşuyor

Suç ve suçluların önlenmesinde önemli bir yeri olan Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu protokolü Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ve İl Emniyet Müdürlüğü arasında imzalandı.

Konya Valiliği, Konya Büyükşehir Belediyesi, İl Özel İdaresi ve İl Emniyet Müdürlüğü arasında, Konya şehir merkezine Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu'nun (MOBESE) altyapı protokolü imzalandı.

Konya Emniyet Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda düzenlenen imza töreni öncesi konuşan İl Emniyet Müdürü Mehmet Salih Tuzcu, çağı yakalama yarışında bir adım daha attıklarını belirterek, bu yıl kullanılmaya başlanacak sisteme katkıları için Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti.

İl Genel Meclisi Başkanı Mustafa Sabri Ak, Konya'da son 3 yıldır kurumlar arası işbirliğinin arttığını vurgulayarak, işbirliğinin devam edeceğini ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Konya'nın huzur şehri olmasında Emniyet teşkilatının önemine değinerek, MOBESE ile bilgi ve teknolojinin de Emniyet'in hizmetine verildiğini söyledi. Konya'da gerek trafik, gerekse toplumsal olayların takibinde yeni bir dönem başladığını kaydeden Başkan Akyürek, Büyükşehir Belediyesi'nin bu konuda üzerine düşeni yaptığını söyledi.

Konya Valisi Osman Aydın da, güvenlik güçlerinin gelişen teknolojiye ayak uydurmasının önemine değinerek, MOBESE'nin suçluların yakalanmasında emniyet güçlerine yardımcı olacağını ifade etti.

Konuşmaların ardından Vali Aydın, Başkan Akyürek, Emniyet Müdürü Tuzcu ve İl Genel Meclisi Başkanı Ak arasında MOBESE sistemi protokolü imzalandı.

MOBESE SİSTEMİ

MOBESE sistemi iki ayaktan oluşuyor. Projenin bir ayağı Büyükşehir Belediyesi, bir ayağı da Emniyet Müdürlüğü. Büyükşehir Belediyesi'nin mevcut altyapısın kullanılıp gerekli yerlere yeni fiber optik kabloların yerleştirilmesi ile şekillenecek sistemde şehir merkezinde 32 noktada 45 kamera hizmet verecek. Gerekli görülürse bu sayı artırılacak. Hem Emniyet Müdürlüğü'nde hem de Büyükşehir Belediyesi'nde sistem takip merkezi olacak. Yıl içinde tamamlanarak hizmete girecek MOBESE, başta trafik olmak üzere adli olayların görüntülenerek çözüme ulaşılmasında Emniyet'e, trafiğin düzenlenmesinde de Büyükşehir Belediyesi'ne yardımcı olacak.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;