Konya Mevlana Demek Seminerleri Devam Ediyor

Konya Mevlana Demek Seminerleri Devam Ediyor

Konya Büyükşehir Belediyesi'nin Mevlana Yılı nedeniyle düzenlediği Konya Mevlana Demek seminerleri devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, programların amacının Mevlana'nın öğretilerinin öğrencilere anlatılması olduğunu vurguladı. Seminerlere katılan İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin de, Mevlana hoşgörüsünün dünyaya iyi anlatılması gerektiğini vurguladı.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Mevlana Yılı dolayısıyla 40 bin ilköğretim okulu öğrencisine yönelik yapılan Konya Mevlana Demek isimli eğitim seminerleri devam ediyor.

Mevlana Kültür Merkezi Sema Salonu'nda yapılan seminere katılan İl Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, her türlü farklılığa sahip insanların bir arada yaşamasını kabul etmek gerektiğini belirterek, Mevlana hoşgörüsünün dünyaya iyi anlatılması gerektiğini vurguladı. Şahin, fiziki çalışmalarının yanında kültürel çalışmalara da önem veren Başkan Akyürek'e teşekkür etti.

Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli de, Mevlana Yılı nedeniyle herkesin sorumlulukları olduğunu kaydederek, düzenlenen programın bu amaç doğrultusunda önemli olduğunu ifade etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, bugüne kadar toplam 32 bin 500 öğrencinin Konya Mevlana Demek seminerine katıldığını hatırlatarak, programların amacının Mevlana'nın öğretilerinin öğrencilere anlatılması olduğunu vurguladı. Başkan Akyürek, Konya'nın Mevlana şehri olarak sadece Türkiye'ye değil, dünyaya da gelecekte yetişen nesiller eliyle örnek olacağını belirtti.

Konuşmaların ardından öğrencilerle sohbet eden Başkan Akyürek, yapılan yarışmada dereceye giren öğrencilere Mesnevi'den Hikayeler isimli çizgi roman ve kitap seti hediye etti. Konya Mevlana Demek programında daha sonra Dr. Faik Özdengül'ün anlattığı Mesnevi'den bir hikaye, Ömer Naci Topçu'nun yazdığı Kuyudaki Aslan isimli tiyatro gösterisi, sema gösterisi ve Mehter Takımı yer aldı. Programın sonunda tüm öğrencilere Şehir Gönüllülük Beratı ve çeşitli hediyeler verildi. 31 Mart'a kadar devam edecek programlarda 40 bin ilköğretim okulu öğrencisine seminer verilecek.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;