Konya Kültür Ve Turizm Şehri Olacak

Konya Kültür Ve Turizm Şehri Olacak

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Turizm Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada turizmin geliştirilmesi ve şehre gelen ziyaretçi sayısının artırılması için bir dizi çalışma içinde olduklarını belirterek, şehrin tanıtımı ve gelen ziyaretçi sayısının artırılması için bunların tek başına yeterli olmayacağını, önemli olanın insana sunulan hizmette kalitenin artırılması olduğunu belirtti. Başkan Akyürek, özellikle turistik mekan işletmecileri ve çalışanlarına çağrıda bulunarak şehrin güler yüz ve kaliteli hizmetle daha iyi tanıtılacağına işaret etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'in, Turizm Haftası dolayısıyla yayımladığı mesaj şöyle:

'Tarihinde bir çok medeniyete beşiklik eden Konya, yerleşik hayata geçişin mekânı olarak bilinen Çatalhüyük'ten "En Muhteşem Türk Kenti" olarak anıldığı Selçuklular'a kadar topraklarında yeşeren her fidandan izler taşıyan ve bu yönüyle en çok tanınmak istenen kentlerin başında gelmektedir. Konya, Türk kültür ve uygarlığının Anadolu'da kökleşip, yaygınlaşmasında en büyük etken olmuştur. Konya'nın bir dünya şehri olması, tarihi ve kültürel zenginliğinin yanı sıra Hz Mevlânâ'nın "gel' çağrısının terennüm edildiği aşk ve hoşgörü ikliminin tüm dünyaya açılan gönül kapısı olmasındandır. Konya'ya yerleşen Mevlana Celaleddin-i Rumi, Sadrettin-i Konevi,

Şems-i Tebriz'i, Kadı Burhaneddin, Kadı Siraceddin gibi ilim ve fikir adamları Konya'dan yüzyıllar boyunca dünyaya ışık saçmışlardır. Konya fiziki güzellikleriyle de, insanların devamlı ikamet ettikleri, çalıştıkları ve ziyaret etmek amacıyla geldikleri en fazla tercih edilen yerlerden birisi olmuştur. Ayrıca düzenlenen fuarlar, etkinlikler, sempozyumlar, kongreler ve panellerle sosyal, kültürel ve ilmi aktiviteler ilimizin tanıtılmasına ve turizmine önemli katkılarda bulunmakladır. Millî, manevi, tarihi, kültürel ve turistik değerleri araştırmak, geliştirmek, yaşatmak, tanıtmak, benimsetmek ve bu suretle millî bütünlüğün güçlenmesine ve ekonomik gelişmeye katkıda bulunmak maksadıyla Konya Büyükşehir Belediyesi olarak turizmin geliştirilmesi teşvik ve desteklenmesi için gerekli çalışmaların yapılması için tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör ile iletişimi geliştirerek işbirliği içerisinde çalışıyoruz.

Selçuklu mimarisini yansıtan, inanç ve kültür turizmini hareketlendirecek çalışmalar yapıyoruz. Konya'nın yüz akı olarak nitelendirdiğimiz Uluslararası Mevlana Kültür Merkezi yüz gün gibi kısa bir surede tamamlanarak geçtiğimiz yıl Şeb-i Arus törenlerinde ülke ve inanç turizminin hizmetine sunulmuştur. Mevlana Müzesi ve çevresinde hem ticaretin, hem satılan ürünlerin, hem de verilen hizmetin kalitesini artırmak için dönüşüm projelerimiz hayata geçmeye başladı. Konya'nın tanıtımı ve mevcut turizm potansiyelini artırmak amacıyla 'Model Kent' olma yolunda ihtiyaç duyduğu bir çok hizmete, yerel yönetimler olarak yerine getirilmesi için planlı bir çalışmanın içme girdik. Önümüzdeki yıllarda Konya için yapacak olduğumuz turizm yatırımlarıyla hedefimiz Konya'yı bir dünya haline getirerek "Türkiye'nin Model Kentini" oluşturmaktır.'

Öte yandan Konya İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret ederek, hafta dolayısıyla gerçekleştirdikleri etkinlikler hakkında bilgi verdi. Yarar, Başkan Akyürek'e turizmin gelişmesine sağladığı katkılar ve yapılan kentsel dönüşüm projeleri dolayısıyla teşekkür etti. Başkan Akyürek de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, turizmin geliştirilmesi için gerekli çalışmaları yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;