Konya Kent Müzesi Kurulacak

Konya Kent Müzesi Kurulacak

Konya Kültür Toplulukları Birliği Basın ve Milli Mücadele Müzesi kurulması için Konya Büyükşehir Belediyesine teklifte bulundular. Birlik temsilcilerinin teklifini değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'ya Kent Müzesi kurulması için harekete geçtiklerini söyledi.

Konya Kültür Toplulukları Birliği temsilcileri Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Konya Kültür Toplulukları Birliği temsilcileri adına konuşan Avukat Mehmet Ali Uz, Konya'ya bir Basın ve Milli Mücadele Müzesi kurulması için harekete geçtiklerini belirterek, bu konuda Başkan Akyürek'ten destek beklediklerini ifade etti. Selçuklu başkenti olan Konya'da Selçuklular dönemi ile ilgili araştırma yapmada sıkıntılar yaşandığını anlatan Uz, Konya'nın öz sermayesi olan tarihi gazetelerin şehir dışına çıkarıldığını, bunların geri getirilmesi için çalışılması gerektiğini söyledi. Konya'ya kurulmasını istedikleri Basın Müzesi'nin içinde Milli Mücadele Müzesi ve Konya Kitapları Kitaplığı kurulacağını, Konya'nın değerlerinin böylelikle yansıtılacağını kaydetti.

Konya'nın değerini yansıtacak her türlü çalışmaya destek olacaklarını kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya'da bulunan birçok kütüphanenin tam anlamıyla kullanılamadığını belirtti. Konya'nın tarihi geçmişi ve birikimi olan, Selçuklulara başkentlik yapmış bir şehir olduğunu hatırlatan Başkan Akyürek, 'Bir çok medeniyetin birikim ve farklılıkları bünyesinde koruyarak yaşatan ve barındıran Konya hem müzecilik, hem de kütüphanecilik bakımından ülkemizin en verimli şehirlerinin başında gelir. Müze ve kütüphaneler eğitim seviyesi ve kültürel yoğunluğu artan şehirlerde belirli bir zamandan sonra kendiliğinden oluşan ve talep edilen önemli konulardır. Müze ve kütüphaneler bir şehrin gelişiminin en önemli göstergeleri arasında sayılırken, aynı zamanda şehrin mevcut sosyo-kültürel durumunu koruması ve daha da ilerletmesi için zaruri hizmetler arasında da yer alır. Büyükşehir Belediyesi olarak şehrin tarihi birikim ve kültürel yoğunluğunu dikkate alarak Kent Müzesi kurulması için bir dizi çalışma başlattık.' dedi. Kurulacak Kent Müzesi ile şehirde ihtiyaç hissedilen eksikliğin giderilmiş olacağını söyleyen Başkan Akyürek, mevcut müze ve kütüphanelerinde yeterince kullanılamadığını hatırlattı. Başkan Akyürek, Kent Müzesi kurulması yönündeki çalışmalarıyla birlikte şehirdeki diğer müze ve kütüphanelere ilginin artırılması için de çalışma yapılması gerektiğini, Büyükşehir Belediyesi olarak bu hususta üzerlerine düşeni yapacaklarını bildirdi. Başkan Akyürek, Genel Sekreter Yardımcısı Süleyman Şenol Aydın'ın Bursa Kent Müzesi'nde incelemelerde bulunduğunu, bu proje gerçekleştiği takdirde Basın Müzesi'nin de Kent Müzesi bünyesinde değerlendirilebileceğini ifade etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;