Konya-Karaman Ekonomik Sosyal Koordinasyon Toplantısı

Konya-Karaman Ekonomik Sosyal Koordinasyon Toplantısı

Konya'da yapılan Konya-Karaman İlleri Ekonomik Sosyal Koordinasyon Toplantısı'na katılan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, İzmir ve Çukurova'dan sonra Konya'nın da içinde bulunduğu 8 ilde kurulan kalkınma ajanslarının en önemli fonksiyonunun yerel dinamikler olduğunu söyledi. Amaçlarının yerel dinamikleri harekete geçirerek ekonomik kalkınma sağlamak olduğunu kaydeden Bakan Ekren, toplantıda iki ildeki bölgesel ve sektörel önceliklerin belirlenerek uygulamaya geçirilme yöntemlerinin konuşulduğunu söyledi.

Konya-Karaman İlleri Ekonomik Sosyal Koordinasyon Toplantısı Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren başkanlığında yapıldı.

Konya Dedeman Otel’de yapılan toplantıya Bakan Ekren ile birlikte Konya Valisi Osman Aydın, Karaman Valisi Fatih Şahin, Konya ve Karaman Milletvekilleri, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Karaman Belediye Başkanı Ali Kantürk, Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarı Ahmet Tıktık, Maliye Bakanlığı Müsteşarı Hasan Basri Aktan, Konya ve Karaman’ın Ticaret ve Sanayi Odaları başkanları, sivil toplum kuruluşlarının başkanları ve ekonomi bürokratları katıldı.

KONYA’YA 5 YILDA 1.5 MİLYAR YTL’LİK YATIRIM

Toplantıda konuşan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, toplantıların amacının Konya ve Karaman’daki öncelikli projeleri belirleyerek bunların hangi şekilde ve hangi araçlarla uygulamaya konulacağına, yerel aktörlerle birlikte karar vermek olduğunu söyledi. Hükümetin 2003-2008 yılları arasında Konya’ya 1.5 milyar YTL, Karaman’a ise 1.55 milyar YTL yatırım yaptığını kaydeden Bakan Ekren, Konya’daki yatırım önceliklerinin tarım, sağlık, diğer kamu hizmetleri, eğitim ve haberleşme olduğunu; Karaman’da ise enerji, diğer kamu hizmetleri, tarım, eğitim ve haberleşme olduğunu söyledi.

KALKINMA AJANSLARI YOLUYLA EKONOMİK KALKINMA

Daha önce İzmir ve Çukurova''da birer kalkınma ajansı kurulduğunu hatırlatan Bakan Ekren, bu yıl da Konya ile birlikte 8 ilde kalkınma ajansı açıldığını hatırlatarak, kalkınma ajanslarının o bölgedeki kaynakların daha etkin işletilmesini sağlayarak, teknik ve kurumsal çatı oluşturacağını söyledi. Kalkınma ajansları eliyle yerel kalkınma ve bölgesel gelişime özel finansman ayrıldığını vurgulayan Ekren, “Kalkınma ajanslarının en önemli, en ciddi fonksiyonu yerel dinamiklerdir. Ajans, bunları harekete geçirecek, girişimci desteği vererek işletmelere proje karşılığı finansman sağlayacaktır. Ana amaç; kalkınma ajansları yoluyla ekonomik kalkınmanın temel dinamiklerini belirlemektir. Bu toplantıda da iki ildeki bölgesel ve sektörel öncelikler belirlenecek, uygulamaya geçirilme yöntemleri konuşuldu” dedi.

ÖZEL SEKTÖR-KAMU İŞBİRLİĞİ

Bir diğer amacın ülke genelinde sosyal gelişmenin üst seviyelere çıkmasını sağlamak olduğunu dile getiren Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, şöyle devam etti: “Türkiye’de yeni başlayan süreçte, yeni enstrümanlarla arzu edilen sürece hızla ulaşmayı ve özel sektör-kamu işbirliğinin neler yapabileceğini ortaya koyarak bunu diğer illerde de uygulamayı düşünüyoruz.”

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren’in konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.

BAKAN EKREN SEMA GÖSTERİSİ İZLEDİ

Öte yandan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Cumartesi akşamı Mevlana Kültür Merkezi''nde sema gösterisi izledi. Bakan Ekren’e Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ve AK Parti Konya milletvekilleri eşlik etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;