Konya Kapılarını Güney Kore'ye Açtı

Konya Kapılarını Güney Kore'ye Açtı

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, otomotiv sektörünün devlerinden Hyundai Şirketi'nin Türkiye'de yatırım kararı alması halinde bu yatırımın Konya'da olması için üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade etti. Başkan Akyürek'in 'Kore yatırımlarına kapılarımız açık' teklifine Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Young Jaekwon, 'Konya'nın gelişmiş, modern yapısı ve tarihi bağlarıyla Türkiye'ye katkı sağlayacağını gördük' diyerek Hyundai yatırımlarının Türkiye'de gerçekleşmesi için çalışacağını bildirdi.

Güney Kore'nin Ankara Büyükelçisi Young Jaekwon, 732. Mevlana İhtifallerine katılmak üzere Konya'ya geldi. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret eden Güney Kore Büyükelçisi Young Jaekwon, Konya'da yaşayan Kore Gazileri tarafından karşılandı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Güney Kore Büyükelçisi Young Jaekwon'un Konya ziyaretlerinin kendilerini memnun ettiğini belirterek, büyükelçiye şehrin genel durumu, ekonomik gelişimi, tarımsal yapısı ve bölgedeki kültürel ağırlığı konularında bilgi sundu. Konya'nın her gün gelişen ekonomik trendi ve sosyal yapısıyla ülkeye model teşkil ettiğini dile getiren Başkan Akyürek, Konya sanayisinin üretim hacmi, ihracat oranları ve özellikle otomotiv yedek sanayinde ileri düzeyde olduğunu, burada üretilen otomotiv yedek parçalarının çoğunluğunun Avrupa ülkelerine ihraç edildiğini bildirdi. Başkan Akyürek, Türkiye'nin parlayan yıldızı olarak ifade ettiği Konya'nın her geçen gün gelişen bir sanayiye sahip olduğunu bildirdi. Başkan Akyürek, dünyanın otomotiv devlerinden Hyundai Firması'nın Türkiye'ye yatırım yapma kararı alması halinde Konya kapılarının bu ve buna benzer yatırımlara açık olacağını ifade ederek bu yatırımın Konya'ya yapılması için çalışacaklarını söyledi.

Başkan Akyürek, büyükelçiye Hyundai'nin yatırım yapma kararını almasından sonra yatırımını neden Konya'da yapılacağını içeren ve Konya'nın özellikle sanayi ve ulaşım imkanlarının ele alındığı bir dosya sundu. Akyürek, benzer bir dosyayı da Başbakan Recep Tayip Erdoğan'a sunacaklarını ve bu konuda desteklerini talep edeceklerini açıkladı.

Güney Kore Büyükelçi Young Jaekwon da, Konya'da bulunmaktan ve böyle bir şehri tanımaktan mutluluk duyduğunu dile getirerek, Türkiye ve Türk insanıyla tarihi bağlarının bulunduğunu, bugünkü ekonomik durumlarını ve bağımsızlıklarını Türk insanının barışa olan katkılarına borçlu olduklarını bildirdi. Büyükelçi, Hyundai Firması'nın böyle bir yatırım kararı alması halinde yatırımın Türkiye'de olması için çalışacağını bildirdi. Büyükelçi, Konya'nın tarihi geçmişi, ekonomik yapısı ve sanayisiyle modern bir kent olduğunu ifade etti.

Ziyaretin ardından Başkan Akyürek, büyükelçiye Büyükşehir Belediyesi yayınlarından İngilizce Mesnevi, Korece Konya Kitabı, Konya'nın tanıtım DVD'si ve bir NEY hediye ederken; Büyükelçi Başkan Akyürek'e dünyaca ünlü Çinseng Çayı, Kore'nin 15 Ağustos Milli Bayramını sembolize eden tablo ve Güney Kore'yi tanıtan kitaplar hediye etti.

Büyükelçi'nin ziyaretinde Kore Gazileri, Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir büyükhelvacıgil, Konya Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Aslan Korkmaz ve Ereğli Belediye Başkanı Ahmet Özdoğan hazır bulundu.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;