Konya İle Saraybosna Arasındaki İlişkiler Güçleniyor

Konya İle Saraybosna Arasındaki İlişkiler Güçleniyor

Bosna Hersek'in kurtuluş yıldönümü etkinlikleri ve Konya Kültür Evi'nin açılışına katılmak üzere Konya'dan bir heyet Bosna Hersek'in Başkenti Saraybosna'ya gitti. Aralarında Konyalı işadamlarının da bulunduğu heyet, ilk gün temaslarında Saraybosna Kanton Başbakanı ve Meclis Başkanını ziyaret etti. Konya Valisi Osman Aydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, bu tür temasların Konya ve Saraybosna arasındaki ilişkileri güçlendireceğini kaydetti.

Konya Valisi Osman Aydın, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ak Parti Konya İl Başkanı Faruk Düğen, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Meram Kaymakamı Turgut Çelenkoğlu, Selçuklu Kaymakamı Şükrü Görücü, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri, Konyalı işadamları ve basın mensuplarından oluşan 70 kişilik bir heyet, Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’ya gitti. Bosna Hersek’in kurtuluş yıldönümü etkinlikleri, Konya Kültür Evi’nin açılışı ve iki ülke işadamlarının karşılıklı görüş alışverişinde bulunmaları amacıyla gerçekleştirilen temasların ilk gününde, Saraybosna Kanton Meclis Başkanı Denis Zvizdic ve Kanton Başbakanı Samir Silajdzic ile görüşüldü.

İKİ ŞEHİR ARASINDAKİ İLİŞKİLER GÜÇLENECEK

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya-Saraybosna Kültür Evi’nin açılmasında gösterilen destek ve ilgi nedeniyle Kanton Meclis Başkanı ve diğer yetkililere teşekkür etti. Ziyaretin iki şehir arasındaki ilişkileri daha da güçlendireceğini kaydeden Başkan Akyürek, Saraybosna’nın gelişimini artırarak sürdürdüğünü söyledi. Konya Valisi Osman Aydın da ilk kez geldiği Saraybosna’nın kendisini etkilediğini ifade etti.

SARAYBOSNA: DOĞU İLE BATI’NIN BİRLEŞTİĞİ ŞEHİR

Heyetin ziyaretinden mutluluk duyduğunu ifade eden Saraybosna Kanton Meclis Başkanı Denis Zvizdic de birkaç yıl önce Konya’yı ziyaret ettiğine işaret ederek, Konya’nın Saraybosna halkının gönlünde ayrı bir yeri olduğunu vurguladı. “Bosna’da kendimiz için yaptığımız bazı konularda bizden daha çok şey yaptınız. Özellikle rahmetli Aliya İzzetbegoviç’in unutulmaması konusunda yaptıklarınızı unutamayız. Sizin bu davranışlarınız kalplerimizde derin duygular oluşturuyor.“ diyen Zvizdic, Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterdiği Saraybosna’yı; maddi ve manevi yapısıyla doğuyla batının birleştiği bir şehir olarak gördüklerini ifade etti. Konya’dan gelen işadamlarının yatırımları için gerekli tüm işbirliğini yapmaya hazır olduklarını belirten Zvizdic şöyle konuştu: “Konya’dan gelen heyetin ziyaretleri, Konya ile Saraybosna arasındaki dostluk gibi manevi değerlerinin artırmasının yanı sıra; ticari yansımaları da beraberinde getirecektir. Birkaç yıl içerisinde ciddi gelişmelerimiz söz konusu. Bu süre zarfında altyapı çalışmalarını özellikle ekonomik gelişmeler için tamamlamış olduk. Konya ile Saraybosna maddi ve manevi olarak kendine has özellikleri olan iki şehir. Bosna’nın tümü özellikle Saraybosna hâlâ dostlarının yardımına ihtiyacı olan bir şehir. Ama bu bağış şeklinde bir ihtiyaç değil; karşılıklı işbirliğine dayalı ilişkiler ve projeler. Tüm yaptıklarınızdan dolayı tekrar teşekkür ediyorum.”

Burada Saraybosna Kanton Başbakanı Samir Silajdzic ile de bir araya gelen heyetin ikinci durağı Saraybosna Büyükşehir Belediyesi oldu. Saraybosna Büyükşehir Belediye Başkanı Semiha Borovac’ı makamında ziyaret eden Vali Aydın ve Başkan Akyürek’e belediye çalışmaları ile ilgili bilgi verildi.

Ziyaret edilen protokol üyelerine Konya Valisi Osman Aydın ve Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek tarafından çini tabak ve Büyükşehir Belediyesi yayınlarından oluşan kitap seti sunulurken; Vali Aydın ve Başkan Akyürek’e de çeşitli hediyeler verildi.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;