Konya İle Gwangju Arasında Kültür İşbirliği Kuruluyor

Konya İle Gwangju Arasında Kültür İşbirliği Kuruluyor

Güney Kore'nin Gwangju şehrinden gelen kültür heyeti Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek'i makamında ziyaret etti. Başkan Akyürek, şehirler arasındaki iyi ilişkilerin, ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkı sağladığını söyledi.

Güney Kore’nin Gwangju şehri ile Konya arasındaki kültürel işbirliğini geliştirmek için Konya’ya gelen kültür heyeti Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamında ziyaret etti.

Güney Kore heyetini Konya’da görmekten mutluluk duyduklarını ifade eden Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Güney Kore ile ülke ve şehir olarak dostluk ilişkilerinin her zaman çok güçlü olduğunu söyledi. Başkan Akyürek, “Mesafeler uzak ama gönüller yakın. Belediyemiz ile Güney Kore’deki bazı kuruluşlar arasında ortak çalışmalar yapılıyor. Şehirler arasındaki iyi ilişkiler, ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesine de katkı sağlıyor” dedi.

Güney Kore’nin Gwangju şehrinden gelen heyetin başkanı Deandong Kültür Vakfı Başkanı Jo Sangryul ise, Konya’da kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini kaydederek, Konya ile Gwangju arasında kültür alanda iyi ilişkiler kurmak istediklerini vurguladı. Jo Sangryul, Gwangju’nun tarım, geleneksel sanatlar ve kültürel etkinlikleri ile ünlü bir şehir olduğunu ve bu anlamda Konya ile benzerlikler taşıdığını da sözlerine ekledi.

Ziyaretin sonunda Başkan Akyürek, Jo Sangryul’a ney ve Konya’yı anlatan Korece kitap hediye ederken, Sangryul da Başkan Akyürek’e kravat hediye etti.

Haber Fotoğrafları

Basın Kuruluşları için;